Rusya'nın Ukrayna İşgali

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

Rusya'nın Ukrayna işgalindeki Sondakika gelişmeleri canlı blogta bulablirsiniz.

Rusya, Ukrayna'nın kayıplarını açıkladı

 • 17.08.2022, 14:34
Rusya'nın Ukrayna'da toplam 4 bin 334 tank ve zırhlı araç imha edildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 4 bin 334 tank ve zırhlı aracın yok edildiğini söyledi.

Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Ukrayna ordusunun "ciddi" kayıplar verdiğini iddia etti.

Herson bölgesinde 40 Ukraynalı asker ile 10 özel aracın yok edildiğini ifade eden Konaşenkov, Donetsk bölgesinde 95. Hava Taarruz Tugayına ait bir mühimmat deposuna yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlen saldırıda 3 binden fazla topun imha edildiğini, 30 askerin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Konaşenkov, son 24 saatte 9 yönetim merkezi, 9 mühimmat deposu ile 4 insansız hava aracının vurulduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Ukrayna'da bugüne kadar 267 uçak, 148 helikopter, 1747 insansız hava aracı, 365 hava savunma füze sistemi, 4 bin 334 tank ve zırhlı araç, 799 çok namlulu roketatar, 3 bin 310 obüs ve havan topu ve 4 bin 922 özel askeri araç yok edildi."

Rusya, Dombas'taki saldırılarını sürdüyor

 • 16.08.2022, 13:54
Ukrayna'nın Donbas'taki şehirlerinde Rus güçlerince düzenlenen saldırılar şiddetini arttırarak devam ediyor.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde yoğun çatışmaların sürdüğü Donbas cephesine yakın Kramatorsk ile Slavyansk şehirlerine Rus güçlerince fırlatılan füzeler isabet etti.

Savaşın devam ettiği Ukrayna'da aylardır en şiddetli çatışmaların sürdüğü Donbas cephesinde yer alan Kramatorsk ile Slavyansk şehirleri sabah erken saatlerde Rus güçlerince vuruldu.

Şehirlere isabet eden füzelerin patlaması sonucu buralardaki bazı müstakil evler yaşanmaz hale gelirken diğer binalar da ağır hasar aldı.

Güvenlik yetkilileri, bazı evlerde insanlar olmasına rağmen bu sabahki şiddetli patlamalar sonucu Kramatorsk ile Slavyansk'ta can kaybı ve yaralanma olmadığını belirtti.

- "Kalacak yerimiz kalmadı"

Kramatorsk'un bir semtinde çoğu müstakil evlerin bulunduğu bir sokağa düşen füzenin patlamasıyla birkaç ev tamamen yıkılarak kullanılamaz hale geldi.

Saldırı sırasında annesi ve ağabeyi ile evde bulunan 33 yaşındaki Sergey Ukraynets, saat 02.00 sularında evlerin bulunduğu bahçeye füze düştüğünü söyledi.

Tek bir patlamanın meydana geldiğini ifade eden Ukraynets , "Bir patlama oldu. Evde annem, ağabeyim ve ben bulunuyorduk. Kimse yaralanmadı." diye konuştu.

Ukraynets, saldırı sonucu evlerin yaşanmaz hale geldiğini, evin çevresindeki altyapının da tamamen yıkıldığını belirterek, "Karşımızda yerle bir olan iki evde kimse kalmıyordu. İnsanlar daha önce ayrıldı oradan. Evimiz yıkıldı. Ne kalacak yerimiz var ne de gidecek yerimiz belli. "dedi.

Evde sağlam kalan eşyaları toplamaya çalıştıklarını kaydeden Ukraynets, "Önce kendimize gelmeye ve toparlamaya çalışacağız. Sonra başımızın çaresine bakacağız." diye konuştu.

Öte yandan Krtamatorsk ile Slvayansk'ta itfaiye ekipleri, saldırılar sonucu çıkan yangınları söndürmeye devam ediyor.

Belediye yetkilileri patlama sonucu hasar gören evlerin sahipleriyle hasar tespit raporu oluşturuyor.

Kramatorsk ile Slavyansk'a bu sabaha karşı ikişer saldırının düzenlendiği biliniyor.

Rusya, Donetsk bölgesini yoğun bir şekilde vuruyor

 • 15.08.2022, 11:33
Rusya, Donetsk bölgesini yoğun bir şekilde vuruyor
Ukrayna, Rusya'nın, Donetsk bölgesini yoğun bir şekilde vurmaya devam ettiği belirtti.

Ukrayna, Rusya'nın Donetsk bölgesini yoğun bir şekilde vurmaya devam ettiğini ve son 24 saatte bölgede 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 13 kişinin yaralandığını bildirdi.

Ukraynskaya Pravda sitesinin ülkenin askeri bölge idarelerinden derlediği haberine göre, dün gece Mıkolayiv kentine düzenlenen saldırı sonucu kentte bir eğitim kurumu binası hasar gördü.

Sumi bölgesinde ise dün gün boyu süren bombalı saldırılar sabah saatlerinde yeniden başlarken Harkiv bölgesine de gece Rusya’nın Belgorod sınırlarından 10’dan fazla füze atışı yapıldı.

Dnepropetrovsk bölgesinde de Sinelnikovski ve Nikopol kentleri Rusya'nın grad füzeleriyle vuruldu, bir Rus füzesi Ukrayna ordusu tarafından etkisiz hale getirildi.

Ukrayna, son 24 saatte Rusya'nın Donetsk bölgesini yoğun bir şekilde vurmaya devam ettiğini, özellikle Bahmut, Nikolayevka, Ugledar, Avdeevka gibi birçok yerleşim bölgesinin Smerç, grad ve S-300 ile vurulduğunu bildirdi.

Saldırılar sonucunda ise Donetsk bölgesinde 3 sivil hayatını kaybederken 13 kişi yaralandı. Ayrıca 3 apartman ve 28 müstakil ev hasar gördü.

Öte yandan Ukrayna sitelerinde yer alan haberlerde, 2019'da Ukrayna Hava Kuvvetlerinin en iyi pilotu seçilen Anton Listopad'ın Rusya ile savaşta hayatını kaybettiği belirtildi.

Kırım'da askeri havalimanında patlama

 • 10.08.2022, 15:08
Kırım'da askeri havaalanında meydana gelen patlama sonucu 1 kişi öldüğü bildirildi.

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'daki Saki Askeri Havaalanı'nda dün meydana gelen patlama sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilen Kırım'ın sözde Yönetim Başkanı Sergey Aksyonov, Novofedorivka yerleşim biriminin yakınlarındaki Saki Askeri Havaalanı'nda dün meydana gelen patlamayla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve patlama yerinde incelemelerin yapıldığını belirten Aksyonov, "Olayda, 14 kişi yaralandı, 1 kişi öldü. Yaralananlardan biri hastaneye kaldırıldı, diğerleri evlerinde tedavi görüyor." dedi.

Aksyonov, patlama nedeniyle 62 apartmanın zarar gördüğünü ve 252 kişinin geçici konaklama merkezlerine yerleştirildiğini aktardı.

- Olay

Rusya Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Kırım'ın Novofedorivka yerleşim biriminin yakınlarındaki Saki Askeri Havaalanı'nda bulunan depoda uçak mühimmatlarının patladığı, olayda yaralananların bulunmadığı ve uçakların zarar görmediği bildirilmişti.

Kremlin'den tahıl anlaşması yorumu

 • 04.08.2022, 14:41
Kremlin'den tahıl anlaşması yorumu
Kremlin, İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşması için, "umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” yorumunu yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının tek seferlik bir süreç olmadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz'da yapılan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in anlaşmanın sağlanmasında son derece olumlu bir rol oynadığını vurgulayan Peskov, “Anlaşma, tüm tarafların çıkarları göz önünde bulundurularak en zor konuların nasıl çözülebileceğinin güzel bir örneğidir. Elbette Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsen yaptığı büyük katkıyı da belirtmek gerekir. Bu anlaşma nasıl müzakere edilebileceğine yönelik bir örnektir.” diye konuştu.

Peskov, anlaşmanın tek seferlik bir süreci kapsamadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştireceği görüşmeyi de değerlendiren Peskov, iki liderin tahıl sevkiyatı konusunu da istişare etmesinin beklendiğini kaydetti.

Suriye ve Ukrayna’daki gelişmelerin de görüşmede ele alınmasının planlandığını aktaran Peskov, Karabağ’daki son gelişmelerin de yine yarınki görüşmede konuşulabileceğini belirtti.

Tahıl gemisi İstanbul'dan ayrıldı

 • 03.08.2022, 14:10
Ukrayna'dan yola çıkan mısır yüklü gemi İstanbul'dan hareket etti.

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından emniyetli sevki için Milli Savunma Üniversitesi Yerleşkesinde oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezinde görevli Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin denetlemelerinin tamamlamalarının ardından İstanbul Boğazı'na demirleyen gemi, Lübnan'a gitmek üzere hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, 22 Temmuz'da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanan "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" kapsamında Odessa Limanı'ndan Lübnan'ın Tripoli Limanı'na doğru yola çıkan Sierra Leone bayraklı, 27 bin ton mısır taşıyan "Razoni" adlı gemi, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde müşterek denetleme timi tarafından denetlendi.

Yabancı askerlerin sözleşmeleri uzatıldı

 • 02.08.2022, 12:58
Ukrayna'da yabancı askerlerin sözleşme süreleri uzatıldı.

Ukrayna'da, orduda görev yapan yabancı askerlerin sözleşme sürelerinin 10 yıla kadar uzatılabileceğini öngören karar yürürlüğe girdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, "Yabancılar ve vatansız kişilerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde askerlik hizmetine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılması hakkında karara" imza attı.

Devlet Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan karara göre, Ukrayna ordusunda görev yapan yabancı askerlerin sözleşme süreleri 10 yıla kadar uzatılabilecek.

Ukrayna ordusunda görev yapan yabancı askerlerin sözleşme süreleri daha önce 5 yıla kadar uzatılabiliyordu.

Rusya-Ukrayna Savaşı başladığında Kiev yönetiminin çağrısı üzerinde büyük çoğunluğu Batı ülkelerinden olmak üzere binlerce yabancı savaşçı Rusya'ya karşı savaşmak üzere Ukrayna'ya gelmişti.

Ukrayna Kırım’da Rus filosunu vurdu

 • 31.07.2022, 12:03
Ukrayna Kırım’ın Sivastopol limanında bulunan Rus filosuna insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi 5 aydır devam ediyor. Tahıl sevkiyatı ile gıda krizinin çözüldüğü bu süreçte Ukrayna’dan Rus filosuna saldırı haberi geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile başlayan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş zaman zaman şiddetini arttırarak devam ediyor. Dünyanın ‘tahıl krizinin’ çözümü için gözlerini bir kez daha çevirdiği bölgeden patlama sesleri yükseldi

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da kentin valisi Mihail Razvozhayev, Pazar günü Kırım'ın Sivastopol limanında Rus filosuna insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda beş kişinin yaralandığını söyledi.

UKRAYNA’DAN HENÜZ CEVAP GELMEDİ
Ukrayna Savunma Bakanlığı ise gelen haberlere cevap vermedi. Razvozhayev, Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) durumu araştırdığını söyledi. Vatandaşlara evde kalma yönünde çağrıda bulunan Razvozhayev’in açıklamalarını dünya son dakika olarak manşetlerine taşıdı.

Rusya: 100'den fazla HIMARS füzesini imha ettik

 • 27.07.2022, 14:10
Rusya, Ukrayna'da ABD yapımı 100'den fazla HIMARS füzesini imha ettiklerini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın Dnipro bölgesinde 100'ü aşkın ABD yapımı yüksek performanslı topçu roket sistemi HIMARS füzesinin imha edildiğini söyledi.

Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'da savaştaki faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Mıkolayiv kentinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 28'inci Mekanize Tugayı ve 79'uncu Hava Taarruz Tugayının geçici olarak konuşlandığı merkeze yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenlendiği ve bu saldırıda 200 kadar asker ile 20'den fazla askeri teçhizatın imha edildiğini kaydetti.

Konaşenkov, Artyomovsk bölgesinde Ukrayna ordusunun 10'uncu Dağ Tugayının bir birliğinin tamamıyla yok edildiğini aktararak, "Rus Havacılık Kuvvetlerinin 24 Temmuz'da Dnipro bölgesindeki Lyubimivka yerleşim biriminin yakınlarındaki mühimmat deposuna yönelik düzenlendiği saldırıda, 100'den fazla ABD üretimli topçu roket sistemi HIMARS füzesi imha edildi. Askeri tesisi koruyan 120 kadar askerin yanı sıra yabancı paralı savaşçı ve teknik uzman etkisiz hale getirildi." dedi.

Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 4 yönetim merkezi, 8 mühimmat deposu, askeri teçhizat ile "Uragan" çok namlulu roketatar, "Grad" çok namlulu roketatar ve "Giatsint-B" obüs sisteminin bataryalarının vurulduğu bilgisini paylaşan Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesindeki Bilozirka yerleşim biriminde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Mi-8 tipi helikopteri ile 9 insansız hava aracının düşürüldüğünü söyledi.

Konaşenkov, "Bugüne kadar Ukrayna'ya ait 260 uçak, 145 helikopter, 1622 insansız hava aracı, 358 hava savunma füze sistemi, 4 bin 167 tank ve zırhlı araç, 763 çok namlulu roketatar, 3 bin 203 obüs ve havan topu, 4 bin 494 özel askeri araç imha edildi." ifadesini kullandı.

İsrail yapıcı değil taraflı

 • 26.07.2022, 12:56
İsrail yapıcı değil taraflı
Rusya, İsrail'in Ukrayna konusundaki söyleminin yapıcı değil ve taraflı olduğunu söyledi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsrail'in Ukrayna konusunda "yapıcı olmayan" ve "taraflı" söylem kullandığını belirterek, "Bu bizim için kesinlikle anlaşılmaz ve garipti." dedi.

Zaharova, bir YouTube kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Rusya ve Ukrayna savaşındaki pozisyonunu değerlendirdi.

"Rusya ile İsrail arasındaki ilişkilerin kendi başına kötüleşmediğini" belirten Zaharova, "Maalesef, son aylarda Tel Aviv tarafından yapılan açıklamalarda, kesinlikle yapıcı olmayan ve en önemlisi, taraflı söylem duyduk. Bu bizim için kesinlikle anlaşılmaz ve garipti. Çünkü İsrail, diaspora, hem Ukrayna hem de Rusya ile ilişkilere dahil olması açısından tablonun tamamını görmeliydi." dedi.

İsrail'in Rusya karşıtı pozisyon sergilediğini ve sadece Ukrayna yönetimini desteklediğine dikkati çeken Zaharova, "bunun Batı'nın tuhaf ve vahşi sesiyle uyumlu olduğunu ve soru işaretleri oluşturduğunu" vurguladı.

Zaharova, "Şimdi bu ülkenin yönetiminden, Rusya'nın bazı eylemlerinin ikili ilişkileri etkileyebileceği yönünde yorumlar duyduğumuzda, şunu sormak isterim: Aynı insanlar, son aylarda kendi eylem ve açıklamaların ikili ilişkileri etkilediğini düşünmüyor mu? Bu pozisyon, aktif şekilde terfi edildi. Bu açıklamalar rastgele yapılmadı. Bu, oldukça geniş çaplı bir siyasi irade idi." şeklinde konuştu.

Rusya Adalet Bakanlığının, İsrail Yahudi Ajansı (JAFI) temsilciliğinin tasfiyesi için mahkemeye başvurması meselesine değinen Zaharova, "Bu şüphesiz yasal düzlemdir." ifadesini kullandı.

JAFI'nin Rusya'daki temsilciliğinin tasfiye edilmesi talebi

Rusya Adalet Bakanlığı, geçen hafta, JAFI'nın Rusya'daki temsilciliğinin tasfiyesi talebinde bulunmuştu. Konuyla ilgili ön inceleme duruşmasının 28 Temmuz'da yapılması bekleniyor.

Bu konuyu görüşmek üzere Rusya'ya gitmek isteyen İsrailli hukuk heyetine Moskova makamlarından henüz onay gelmediği bildirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Temmuz'da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, JAFI'nin Rusya temsilciliğinin kapatılmasıyla ilgili talebin, Rus mevzuatıyla ilgili olduğunu söylemişti.

İsrail Başbakanı Yair Lapid de Moskova'nın, JAFI'nin Rusya'daki temsilciliğinin tasfiyesi yönündeki talebinin "iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyeceğini" belirtmişti.

Hedefini, "tüm dünyadaki Yahudi halklarının, mirası ve topraklarıyla bağlantı kurmalarını sağlamak ve gelişen bir Yahudi geleceği ile güçlü bir İsrail'i inşa etmek için onları güçlendirmek” olarak açıklayan JAFI, 1929'da kuruldu. Söz konusu ajans, Yahudilerin Filistin topraklarına yerleştirilmesi yönünde yürüttüğü faaliyetlerle de biliniyor.

AB, Rusya'nın doğal gaz kesintisini siyasi buluyor

 • 26.07.2022, 11:10
Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını düşürmesinin siyasi bir karar olduğunu bildirdi.

 

AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, üye ülkelerin enerji bakanlarının Brüksel'de gerçekleştireceği toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Rusya'dan Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatındaki düşüşün teknik nedenlere dayanmadığını belirten Simson, "Bu siyasi gerekçeli bir adım ve buna hazır olmalıyız." dedi.

Simson, "Bu nedenle gaz talebimizi önceden azaltmak akıllıca bir stratejidir." ifadesini kullandı.

Toplantıda, AB'nin kışa hazırlık için doğal gazda acil durum planını tartışacaklarına işaret eden Simson, Rusya'dan gaz arzında olası kesintilere hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

"Hemen harekete geçmeliyiz." ifadesini kullanan Simson, kriz yaşanmadan önce gaz talebini azaltmaları gerektiğini aktardı.

Simson, hali hazırda Avrupa'nın doğal gaz depolarının yüzde 66 seviyesinde dolu olduğunu hatırlatarak, depoların doldurulmasının önemli olduğunu, bu gazın gelecekte arz ve talep arasındaki boşluğu dolduracağını anlattı.

Üye ülkelerin farklı koşul ve başlangıç ​​noktaları olduğuna işaret eden Simson, "Günün sonunda siyasi bir anlaşma sağlanmasını bekliyorum." dedi.

AB Dönem Başkanı Çekya'nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela da "Kış geliyor. Kışın ne kadar soğuk olacağını bilmiyoruz ama Putin'in kirli oyunlarını sürdüreceğini biliyoruz." ifadesini kullandı.

Sikela, Avrupa'daki haneleri ve ekonomileri korumaları, onları olası bir doğal gaz kesintisine karşı hazırlamaları gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu, geçen hafta Rusya'dan doğal gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladığı acil durum plan teklifini açıklamıştı. Planda, üye ülkelerden 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 arasında gaz talebini yüzde 15 azaltması istenmişti. Acil durum ilan edilmesi durumunda yüzde 15 kesintinin zorunlu olması da planda yer almıştı. Ancak söz konusu plana özellikle Avrupa'nın güneyindeki ülkeler karşı çıkıyor. Bakanların toplantıda bu plana son halini vermesi bekleniyor.

Öte yandan, Rus enerji şirketi Gazprom, dün Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa'ya taşıyan hatlardan Kuzey Akım doğal gaz boru hattı için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun teknik nedenlerden ötürü durdurulduğu ve bu nedenle hat üzerinden sevk edilen doğal gaz miktarının azalacağını duyurdu.

Gazprom, 15 Haziran'da da Siemens'e ait bir türbinin Kanada'da yapılan bakımlarının ardından Rusya'ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını yüzde 60 düşürmüştü.

Kuzey Akım, Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Avrupa, ithal ettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 40'ını Rusya'dan temin ediyordu.

Zelenskiy kritik ismi görevden aldı

 • 25.07.2022, 15:41
Zelenskiy'nin Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Demçenko'yu görevden aldığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Ruslan Demçenko'yu görevden aldı.

Yerel haber ajanslarının, Devlet Başkanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Zelenskiy, Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Demçenko'nun görevine son verdi.

Zelenskiy, geçen hafta, Ukrayna'nın Sumskaya, Poltavskaya, Zakarpatskaya, Jitomirskaya ve Dnipropetrovsk bölgelerinin güvenlik yöneticilerini görevden almıştı.

Rusya: ABD mühimmat üssünü vurduk

 • 25.07.2022, 14:49
Rusya, Ukrayna'da HIMARS için ABD'nin sağladığı mühimmatların bulunduğu üssü imha ettiklerini açıkladı.

 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'da yüksek performanslı topçu roket sistemi HIMARS için gerekli olan ABD'nin sağladığı mühimmatların bulunduğu üssü imha ettiklerini bildirdi.

Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'da savaştaki faaliyetlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, "Hmelnitski bölgesindeki Bohdanivtsi yerleşim biriminin yakınlarında topçu roket sistemi HIMARS için ABD tarafından sağlanan mühimmat ve 'M777' obüs sistemi için topların bulunduğu aktarma üssü denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla imha edildi." dedi.

Ukrayna ordusunun sabotaj grubunun Hreson bölgesinde konuşlanmaya çalıştığını aktaran Konaşenkov, söz konusu grubun vurulduğu bilgisini paylaştı.

Donetsk bölgesinde de Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 95. Hava Saldırı Tugayı'nın geçici merkezine yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen saldırı sonucu 100'dan fazla asker ve yabancı paralı savaşçının etkisiz hale getirildiğini aktaran Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 6 komuta ve gözlem noktası, 4 mühimmat deposu ile "S-300" hava savunma sisteminin radarının yok edildiğini kaydetti.

Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna güçlerine ait 6 insansız hava aracının düşürüldüğünü ve 6 "Uragan" çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini dile getirerek, "Ukrayna'ya ait bugüne kadar 260 uçak, 144 helikopter, 1611 insansız hava aracı, 357 hava savunma füze sistemi, 4 bin 161 tank ve zırhlı araç, 763 çok namlulu roketatar, 3 bin 198 obüs ve havan topu, 4 bin 459 özel askeri araç imha edildi." ifadesini kullandı.

Rusya, Ukrayna'nın kayıplarını açıkladı

 • 21.07.2022, 14:32
Rusya: Ukrayna'ya ait 260 uçak, 144 helikopter, 4 bin 135 tank ve zırhlı yok ettik.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna'ya ait 260 uçak, 144 helikopter, 4 bin 135 tank ve zırhlı aracın vurulduğunu bildirdi.

Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'daki askeri eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Ukrayna ordusunun önemli kayıplara uğradığını belirten Konaşenkov, güncellenen verilere göre 16 Temmuz'da Rus uçaklarının Odessa bölgesinde Konstantinovka yerleşim birimindeki milliyetçi güçlerin geçici konuşlanma noktası olan "İmperiya" dinlenme merkezine yaptığı saldırıda 120'ye yakını yabancı paralı savaşçı olmak üzere 600'dan fazla askerin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Konaşenkov, bunun yanı sıra 17 Temmuz'da Mıkolayiv'de Ukrayna askeri birliklerinin geçici konuşlanma noktasına yapılan yüksek hassasiyetli füze saldırısında 320'den fazla milliyetçi gücün öldürüldüğünü ifade etti.

Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerinin Mıkolayiv bölgesinde yabancı paralı savaşçıların konuşlandırıldığı 9 komuta noktası ve Kramatorsk’ta Ukrayna istihbaratının karargahı ile Artyömovska’da 14. Mekanize Birliklerini vurduklarını kaydeden Konaşenkov, Mıkolayiv’de, Dnipro bölgesinde Maliyevka’da, Donetsk bölgesinde Fedorovska, Konstantinovka yerleşim birimlerinde 6 mühimmat ve topçu deposunun yok edildiğini dile getirdi.

Rus uçaklarının Donetsk bölgesindeki Kramatorsk’da Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağını vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin Mıkolayiv bölgesinde Pervomayskoye civarında Mi-8 model helikopteri düşürdüğü bilgisini paylaştı. Konaşenkov, Harkiv ve Donetsk bölgelerinde de 5 Ukrayna insansız hava aracının vurulduğunu dile getirdi.

​​Konaşenkov, "Ukrayna'ya ait bugüne kadar 260 uçak, 144 helikopter, 1577 insansız hava aracı, 356 hava savunma füze sistemi, 4 bin 135 tank ve zırhlı araç, 762 çok namlulu roketatar, 3 bin 174 obüs ve havan topu, 4 bin 413 özel askeri araç imha edildi." ifadesini kullandı.

Rusya: Harpoon füze sistemini vurduk

 • 20.07.2022, 14:30
Rusya: Odessa’da ABD yapımı Harpoon füze sistemini yüksek hassasiyetli silahla vurduk.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Odessa’da yüksek hassasiyetli silahlarla ABD üretim Harpoon füze sistemi fırlatıcısını vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna’da savaştaki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna ordusunun 14. Mekanize Birliğinin Donetsk bölgesinde Soledar yerleşim biriminde bulunan füze ve topçu deposunu vurduğunu belirten Konaşenkov, saldırı sonucunda 19 askeri zırhlı araç ve 40’a yakın milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Odessa bölgesinde Usatovo yerleşim biriminde Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla ABD üretimi Harpoon füze sistemi fırlatıcısını yok ettiği bilgisini paylaşan Konaşenkov, denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Odessa bölgesinde Daçnoye yerleşim birimi yakınlarında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 35. Deniz Tugayına ait yedek askerlerin eğitildiği geçici konuşlanma noktasını vurduğunu ifade etti.

Konaşenko, bu saldırı sonucunda 200’den fazla askerin öldürüldüğünü ve 10’dan fazla yabancı ülkelerde yapılan silahların yok edildiğini anlattı.

Rus savaş uçaklarının, hava mücadelesinde Mıkolayiv bölgesinde Snigirevka yerleşim biriminde Ukrayna hava kuvvetlerine ait Mig-29 savaş uçağı ve Donetsk bölgesinde Dobropolye yakınlarında Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü aktaran Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin bir günde 4 Ukrayna insansız hava aracını vurduğunu kaydetti.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 259 uçak, 143 helikopter, 1572 insansız hava aracı, 356 hava savunma füze sistemi, 4 bin 135 tank ve zırhlı araç, 760 çok namlulu roketatar, 3 bin 166 obüs ve havan topu, 4 bin 410 özel askeri araç imha edildi.” dedi.

Şoygu askeri birliği denetledi

 • 20.07.2022, 10:54
Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Ukrayna'daki savaşta yer alan "Batı" askeri birliğini denetledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin "Batı" askeri birliğine, Ukrayna ordusunun saldırılarını sert şekilde engelleme talimatı verdi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şoygu, Ukrayna'daki savaşta yer alan "Batı" Rus askeri birliğini denetledi.

Şoygu, "Rusya ile sınır bölgelerinde Ukrayna'ya ait insansız hava araçlarını imha etme etkinliğini artırma ve ele geçirilen yerleşim birimlerine yönelik saldırıları sert şekilde engelleme" talimatı verdi.

Geçen hafta, Ukrayna'daki savaşta yer alan "Güney" ve "Merkez" Rus askeri birliklerini denetleyen Bakan Şoygu, birliklerin askeri eylemlerini ileride artırma yönünde talimat vermişti.

Şoygu, 18 Temmuz'da "Doğu" askeri birliğini de denetleyerek, Ukrayna'nın uzun menzilli silahlarını yüksek hassasiyetli silahla vurma talimatı vermişti.

Mahkumları cepheye sürüyor!

 • 19.07.2022, 16:12
Mahkumları cepheye sürüyor!
Rusya’nın askeri kayıplarının büyümesi sonucu çareyi paralı asker grubu olan Wagner’de buluyor.

Rusya’nın şubat ayında başlayan Ukrayna işgalinden bu yana 50 bin askerinin öldüğü, yaralandığı ya da kaybolduğu ifade ediliyor. Kremlin kayıplar üzerine Wagner Grubu denilen paralı askerlerle temasa geçti.

Wagner Grubu Bu grubun da desteğiyle Rusya Ukrayna’nın Luhansk ve Donetsk bölgelerinde bir kısım toprak kazandı ama bu, ancak büyük askeri kayıplarla mümkün oldu. İngiltere Savunma Bakanlığı, zayiat dolayısıyla Wagner’in eleman bulmak için hapishanelere yöneldiğini bildirdi.

Bakanlık, Rusya Savunma Bakanlığı ve iç güvenlik teşkilatı FSB ile yakın bağlarıyla tanınan Wagner’in affedilmeleri karşılığında mahkûmları hapisten çıkarıp cephede savaşa sürdüğünü açıkladı.

Açıklamada, “Wagner işe alım standartlarını düşürüyor. Hükümlüleri ve daha önce kara listeye alınmış kişileri işe alırken bunlara çok sınırlı eğitim veriyor. Bu, grubun gelecekteki operasyonel etkinliğini büyük ihtimalle etkileyecek ve grubun düzenli Rus kuvvetleri nezdindeki değerini de azaltacaktır” denildi.

Bakanlığın açıklaması, Wagner’in Rusya'da yoksul Adıge Cumhuriyeti'ndeki hapishaneden cephe savaşçısı seçerken çekilmiş videonun ortaya çıktığı bir sırada yapıldı. Videoda hapishanedeki 300 hükümlünün Ukrayna’da savaşmayı kabul ettiği ifade ediliyor.

 

 

 

 

 

.

Rusya'nın füze saldırısında 6 kişi yaralandı

 • 19.07.2022, 16:06
Ukrayna'nın Kramatorsk şehrine Rus güçlerince fırlatılan füze isabet etti.

Ukrayna'da yoğun çatışmaların yaşandığı Donetsk cephe hattına yakın Kramatorsk şehrine Rus güçlerince fırlatılan füzenin isabet etmesi sonucu 6 kişi yaralandı.

Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşta en şiddetli çatışmaların yaşandığı Donetsk cephe hattına yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kramatorsk şehrinin merkezine, Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından atılan füze düştü.

Şehrin merkezinde 4 apartmanın ortasında patlayan füze, çevredeki altyapı ve binalarda ağır hasara yol açarken patlama sonucu 6 sivilin yaralandığı bildirildi.

Enkaz alanında incelemelerde bulunan Kramatorsk Polis Soruşturma Dairesi Başkanı Kaptan Dmitro Morozov, Rus güçlerince şehre fırlatılan füzenin sadece sivillerin yaşadığı, askeri altyapısı olmayan şehrin merkezindeki konutlara isabet ettiğini aktardı.

Füzenin, yerel saatle 11.35 sularında apartmanların ortasında patladığını kaydeden Morozov, bomba uzmanlarından aldığı bilgiye göre, füzenin yere düşmeden havada patladığını söyledi.

Şehre isabet eden füzenin Rus güçlerince uçaktan fırlatıldığını ifade eden Morozov, "Alınan mevcut bilgilere göre, patlama sonucu 6 sivil yaralandı. Aralarında birinin durumu ağır." diye konuştu.

Morozov, saldırı hakkında soruşturmanın başladığını bildirdi.

Rusya: Dnipro'da fabrikayı vurduk

 • 16.07.2022, 14:50
Rusya: Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikayı vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın Dnipro kentinde çok namlulu roketatarların onarımının yapıldığı fabrikanın tesislerini yüksek hassasiyetli silahla imha ettiklerini söyledi.

Konaşenkov, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin başkent Moskova'da açıklamalarda bulundu.

Rus güçlerinin Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, son 2 günde Ukrayna ordusunun 115. Mekanize Tugayı’nın 600’e kadar askerini kaybettiğini ifade etti.

Konaşenkov, Mıkolayiv kentinde yaklaşık 200 Ukraynalı asker ve yabancı paralı savaşçı ile 13 askeri teçhizatın yüksek hassasiyetli silahla vurulduğunu aktararak, "Dnipro kentinde 'Toçka-U' balistik füzeler ile çok namlulu roketatarların onarım ve parçalarının üretildiği Yujnıy Makine Fabrikası’nın (Yuzhmash) tesisleri uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla imha edildi." dedi.

Rus hava ve uzay kuvvetlerinin son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 4 yönetim merkezi ile mühimmat deposunu vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerince de 21 yönetim merkezi, 5 mühimmat deposu, asker ve askeri teçhizatın yok edildiğini kaydetti.

Ukrayna ordusuna ait "Su-25" ve 2 "Mig-29" savaş tipi uçağı, "Mi-8" ve "Mi-24" tipi helikopterler ile 14 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaşan Konaşenkov, Donetsk bölgesinde "Toçka-U" balistik füze ile 2 "Uragan" çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini dile getirdi.

Konaşenkov, "Ukrayna’ya ait bugüne kadar 256 uçak, 139 helikopter, 1557 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 73 tank ve zırhlı araç, 746 çok namlulu roketatar, 3 bin 149 obüs ve havan topu, 4 bin 253 özel askeri araç yok edildi." ifadelerini kullandı.

- Şoygu, "Güney" ve "Merkez" askeri birliklerini denetledi

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Ukrayna'daki savaşta yer alan "Güney" ve "Merkez" Rus askeri birliklerini denetlediği bildirildi.

Açıklamada, "Şoygu, Kiev rejiminin Donbas ve diğer bölgelerdeki yerleşim birimleri sakinleri ile sivil altyapıya yönelik saldırılarını engellemek amacıyla tüm operasyonel yönlerde askeri birliklerin eylemlerini ileride artırma yönünde talimat verdi." ifadelerine yer verildi.

"Yüksek hassasiyetli füzelerle vurduk"

 • 15.07.2022, 15:00
Rusya, Vinnıtsya kentindeki subay orduevini yüksek hassasiyetli füzelerle vurduklarını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın Vinnıtsya şehrindeki subay orduevinin yüksek hassasiyetli füzelerle vurulduğunu söyledi.

Konaşenkov, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Rus ordusunun faaliyetlerine dair başkent Moskova'da açıklamalarda bulundu.

Harkiv bölgesinde Ukrayna güçlerinin geçici pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenlendiğini belirten Konaşenkov, bu saldırıda 200'e kadar Ukraynalı asker, yaklaşık 50 yabancı paralı savaşçı ile 19 askeri teçhizatın vurulduğunu aktardı.

Rus hava ve uzay kuvvetlerinin Donetsk bölgesinde bulunan "Sağ Sektör" milliyetçi grubunun pozisyonlarına yönelik saldırılar düzenlediğini ve bu saldırıda 300'e yakın "milliyetçi" ile 30 özel askeri teçhizatın imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Zaporijya bölgesinde de 70 Ukraynalı askerin bulunduğu kışlanın yok edildiği bilgisini paylaştı.

Konaşenkov, "14 Temmuz'da Vinnıtsya kentindeki subay orduevine denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli 'Kalibr' füzeleriyle saldırı düzenlendi. Saldırı esnasında bu askeri unsurda Ukrayna Hava Kuvvetlerinin komutanları, yabancı silah tedarikçilerin temsilcileri ile Ukrayna ordusuna uçak ile imha araçlarının teslimatı ve uçakların onarımının organize edilmesi konusunda toplantı yapıyordu. Saldırıda toplantıya katılanlar yok edildi." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, son 24 saatte Donetsk ve Dnipro bölgelerinde Ukrayna ordusuna ait 5 yönetim merkezi ve iletişim ağı ile Buk-M1 hava savunma füze sisteminin imha edildiğini aktaran Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerince de 18 yönetim merkezi, asker ile askeri teçhizatın yok edildiğini söyledi.

Ukrayna ordusuna ait 2 "Mig-29", 2 "Su-25" savaş tipi uçağı ile 9 insansız hava aracının düşürüldüğünü ve 9 "Uragan" çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini kaydeden Konaşenkov, "Ukrayna’ya ait bugüne kadar 253 uçak, 137 helikopter, 1543 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 60 tank ve zırhlı araç, 746 çok namlulu roketatar, 3 bin 147 obüs ve havan topu, 4 bin 341 özel askeri araç yok edildi." diye konuştu.

Ukrayna'da sivil tahliyeler artıyor

 • 14.07.2022, 11:17
Ukrayna'da sivil tahliyeler artıyor
Rusya'nın Ukrayna işgalinden bu yana devam eden sivilin halkın tahliyesi saldırıların artması ve cephenin ülke içine daha da girmesi ile arttı.

Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşın sürdüğü Donetsk bölgesinde yer alan Slavyansk şehrinde, Rus güçlerince düzenlenen saldırılar son günlerde sıklaşırken, sivil tahliyeler de artıyor.

Donetsk bölgesindeki cephe hattına yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan şehirdeki sivillerin yaşadığı konutlara, pazar ve sanayi yapılarına yönelik hava ve topçu saldırıların artması dikkati çekiyor.

Cephe hattındaki köyler ve yerleşimlerden tahliye edilen insanların daha güvenli bölgeye gönderilmesi için bir merkez haline gelen Slavyansk'ta yaşayanlar, güvenlik gerekçesi ile şehrin sokaklarına sık sık çıkmamayı tercih ediyor.

Toplam nüfusu 120 bine yakın şehrin sakinlerinin en önemli kısmı, savaşın başladığı ilk dönemlerden itibaren ülkenin daha güvenli bölgelerine veya yurt dışına gitmiş olsa da cephenin yaklaşmasıyla insan tahliyeleri artmaya başladı.

Hava saldırı tehlikesi nedeni ile neredeyse sürekli çalan siren seslerin altında yaşayan şehrin sakinleri, genelde sabahın erken saatlerinde aile için acil ihtiyaçlarını hızlıca gidermeye çalışarak evlerine sığınıyor.

Ukraynalı asker ve polis güçlerinin hareketliliği ile dikkat çeken ve sürekli ateş eden topçu sistemlerin seslerinin duyulduğu Slavyanks'ta çok az sayda market ve eczane açık şekilde hizmet veriyor.

- "Günlük 100 ile 200 arasında insanın tahliyesini yapabiliyoruz"

Şehirdeki genel durumu ve son dönemlerde artan Rus güçlerince düzenlenen saldırılar hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Slavyansk Polis Müdürü Teğmen Dmitro Nogin, cephenin artık çok yakın olduğuna dikkati çekti.

En yoğun çatışmaların yaşandığı noktaların Slavyansk'tan en fazla 20 kilometre mesafede bulunduğunu aktaran Nogin, "Durum tabii ki ciddidir ama kontrol altındadır. Cephe hattı, bize 20 kilometreye kadar yaklaştı." diye konuştu.

Rus güçlerinin, şehre ve çevresindeki yerleşimlere yönelik ağırlıklı olarak topçu sistemleri ve uzak mesafedeki uçaklardan fırlatılan füzeleri kullandığını söyleyen Nogin, "Savaş başlamadan önce şehrin ve çevresindeki ilçelerde 160 bine yakın insan yaşıyordu ama şimdilik bu sayı 20 bine kadar düştü." ifadesini kullandı.

Nogin, Slavyansk'a doğru saldırıların özelikle temmuzda artmaya başladığını vurgulayarak, "Cephe hattı ne kadar yaklaşırsa, saldırılar ona göre daha da arttı." dedi.

Saldırıların artması nedeniyle tahliye operasyonların da devam ettiğini kaydeden Nogin, "Sivillerin tahliyesi her gün sürüyor. Günlük 100 ile 200 arasında insanın tahliyesini yapabiliyoruz."

Nogin, ağır çatışmaların devam ettiği yerlerde kalan ve bugüne kadar tahliye edilmeyi talep etmeyen sivillere bölgeden ayrılma çağrısında bulunarak, tüm insanların en kısa sürede evlerine dönebilmeleri için Ukrayna güçlerince ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

- Slavyanks'a yakın Kramatorsk şehri de bombalanıyor

Slavyansk'a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan, tren istasyonuna Rus güçlerince düzenlenen füze saldırısında onlarca insanın hayatını kaybetmesi ile dünya basınında yer alan Kramatorsk da Rus güçlerinin hedefleri arasında yer alıyor.

Savaş başlamadan önce sadece merkezinde yaklaşık 200 bine yakın insanın yaşadığı şehre, en son 13 Temmuz'da Rus güçlerince fırlatılan bir füze isabet etti.

Füze, şehrin merkezi semtinde bulunan apartmanlar arasında yer alan tarlaya düşerek patladı.

Sokakların boş olduğu, insan hareketliliğin olmadığı, hava saldırı tehlikesi nedeni ile sürekli sirenlerin çaldığı şehrin çeşitli noktalarında son dönemlerde bombalanan altyapılardaki hasarlar da dikkati çekiyor.

İngiltere'den Rusya çıkışı

 • 13.07.2022, 14:32
İngiltere, Rusya’nın ana hedefine doğru ilerlediğini açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın günlük istihbarat raporunda, Rusya’nın Donbas’ta birkaç kasabayı gelecek haftaya kadar ele geçirerek ilerleyişini sürdüreceği ifade edildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı raporunda, Rusya’nın Donbas’taki Slovyansk ve Kramatorsk kentlerine doğru ilerleyişini sürdürdüğü ifade edilerek, "Donbas'ta, Rus kuvvetleri muhtemelen önümüzdeki hafta içinde Siversk ve Dolyna da dahil olmak üzere birkaç küçük kasabayı ele geçirerek Slovyansk ve Kramatorsk'a yaklaşmaya odaklanacak. Slovyansk ve Kramatorsk, operasyonun bu aşamasının ana hedefler olmaya devam ediyor" denildi.

"RUSYA, KONTROLÜNÜ PEKİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR"

Rusya’nın, Ukraynalıların Rus vatandaşlığı almasını kolaylaştıran kararnamesine ilişkin değerlendirmeye de yer verilen raporda, "Rusya, Ukrayna devletinin meşruiyetini baltalamaya, Ukrayna'nın işgal altındaki bölgeleri üzerindeki yönetimini ve idari kontrolünü pekiştirmeye devam ediyor. Bu, Ukraynalıların Rus vatandaşlığı almasını kolaylaştıran bir kararnameyi de içeriyor" ifadeleri kullanıldı.

37 bin 570 asker öldü

 • 13.07.2022, 13:48
Ukrayna'dan gelen açıklamada Rus ordusunun 37 bin 570 askerini kaybettiği yer aldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 37 bin 570 asker, 217 uçak, 188 helikopter ve 1649 tankını kaybettiğini bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından, Rus ordusunun 24 Şubat-13 Temmuz dönemindeki kayıplarına ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 100 askerini daha kaybettiği aktarıldı.

Açıklamada, Rus ordusunun toplam 37 bin 570 asker kaybettiği ve Ruslara ait 217 uçak, 188 helikopter, 1649 tank, 3 bin 832 zırhlı araç, 839 top, 247 roketatar ve 109 hava savunma sisteminin imha edildiği belirtildi.

Rus güçlerinin 2 bin 704 araç, 15 gemi ve hafif sürat teknesi ile 678 insansız hava aracını da yitirdiği kaydedilen açıklamada, Rusların fırlattığı 155 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuş fakat daha sonra kayıplara ilişkin veriler yenilenmemişti.

Cephe hattındaki halk tahliye ediliyor

 • 12.07.2022, 11:43
Ukrayna'da süren savaşın en sıcak noktalarından biri olarak bilinen Donetsk cephesindeki köylerdeki sivillerin tahliye ediliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki yaklaşık 2 bin 500 kilometrelik cephenin en yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerden Donetsk'ye bağlı köylerde yaşayan halkın tahliyesi, genelde topçu sistemlerin ağır saldırıları altında sürüyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Ukrayna'da süren savaşın en sıcak noktalarından biri olarak bilinen Donetsk cephesindeki köylerde devam eden sivillerin tahliye operasyonunu görüntüledi.

Ukrayna güvenlik güçlerinin temsilcileriyle gönüllülerden oluşan ekipler, cephe hattına 2 ila 3 kilometre uzaklıktaki köylere zırhlı araçlarla girerek tahliye talep edenleri bölgeden uzaklaştırıyor, ihtiyaç sahiplerine ise insani yardım ulaştırıyor.

Ekipler cepheye yakın köylerde kalan halka ilaç, yemek ve diğer malzemeleri dağıtırken tahliye edilmek isteyen sivilleri, araçlarla en yakın şehir Slavyansk'taki tahliye merkezine getiriyor.

Özelikle topçu sistemleriyle insansız hava araçlarının (İHA) kullanıldığı bir alana dönüşen bölgedeki köylerin, saldırı sonucu ağır hasar aldığı görülüyor.

Sık sık patlama seslerinin duyulduğu cepheye yakın köylerden tahliye edilenlerden bazılarının, evlerin kapılarını çiviyle mühürlemesi dikkati çekiyor.

- 9 çocuk babası İgor, köyünden ayrılmak zorunda kaldı

Cephedeki Raihorod köyünden tahliye edilen 38 yaşındaki İgor Grunskiy, Rus güçlerince düzenlenen saldırıların gittikçe arttığını belirterek "Cephe hattı yaklaştı. Saldırılar yoğunlaştı. Gitmek zorunda kaldım." dedi.

Gece gündüz devam eden saldırılar sonucu köydeki evini terk ederek bölgeden ayrılmak istediğini dile getiren Grunskiy, "9 çocuk babasıyım. Ailem, martta Slovakya'ya tahliye edildi." diye konuştu.

Kendisinin ise Dnipro kentinde akrabalarının yanına gitmek istediğini aktaran Grunskiy, "Mümkün olabilecek en kısa süre içinde evimize dönmek istiyorum." ifadesini kullandı.

- Sivil tahliyesi ve insanı yardımların dağıtımı her gün sürüyor

Slavyansk şehri ile civar köylerde sivillerin tahliyesi ve insani yardımlarından sorumlu emniyet yetkilisi İgor Ugvinenko, AA muhabirine, bölgedeki son durumu değerlendirdi.

Donetsk bölgesine bağlı, Rus güçlerinin kontrolüne geçen Liman şehrinden Slavyansk'e gelen Polis Müdürü Ugvinenko, bir yandan cephedeki yerleşimlerden insanları tahliye ederken öte yandan bölgede kalmak isteyen sivillere yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Ugvinenko, saldırılara rağmen köyde ihtiyaç sahiplerine talep edilen malzemeleri dağıtmaya devam ettiklerini belirterek "Bize ihtiyaç sahibi insanların listesi veriliyor. Ukrayna genelinde gönüllü vatandaşların topladığı yardımları onlara ulaştırıyoruz. Sivil tahliye operasyonu ile insanı yardımın dağıtımı her gün devam ediyor." dedi.

Bölgeden uzaklaşmak isteyen halkın önce Slavyansk'taki tahliye merkezine getirildiği, buradan ülkenin çeşitli bölgelerine gönderildiğini aktaran Ugvinenko, "Zırhlı ve özel araçlarla cephe hattına girip insanları Slavyansk'a getiriyoruz." diye konuştu.

İgor Ugvinenko, cephenin, şehre de çok yaklaştığını belirterek Rus güçlerinin büyük çaplı silahlardan buradaki yerleşimlere ateş açtıklarını kaydetti.

Putin ve Lukaşenko'dan ortak adım müzakeresi

 • 11.07.2022, 14:53
Putin ve Lukaşenko'dan ortak adım müzakeresi
Putin ve Lukaşenko, Litvanya’ya karşı atılacak ortak adımları üzerine çeşitli müzakerelerde bulundular.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Litvanya’nın Kaliningrad bölgesine yönelik transit kısıtlamasına karşılık atılacak ortak adımları görüştüğü bildirildi.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Putin ve Lukaşenko telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Litvanya'nın, Rusya’nın Kaliningrad bölgesine malların transit geçişine getirdiği yasa dışı kısıtlamasıyla ilgili duruma vurgu yapılarak, bu kapsamda atılabilecek bazı ortak adımlar ele alındı.

İkili ticaret ve ekonomik iş birliğine ilişkin güncel konuların ele alındığı görüşmede, Rusya-Belarus ortaklık ve ittifak ilişkilerini sürekli güçlendirme yönündeki karşılıklı eğilim yeniden teyit edildi.

Geçen ay Litvanya, Avrupa Birliğinin (AB) yaptırım listesinde olan bazı malların toprakları üzerinden Kaliningrad’a transit geçişini yasaklamıştı. Moskova yönetimi, Litvanya'nın getirdiği yasağa mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğini söylemişti.

Rusya'nın Kaliningrad bölgesi ile arasındaki tek demir yolu Belarus ve Litvanya topraklarından geçiyor.

Kaliningrad, Rusya'nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağı.

Rus parlamentosu olağanüstü toplanacak

 • 11.07.2022, 14:01
Rus parlamentosu olağanüstü toplanacak
Rus parlamentosu olağanüstü toplanma kararı aldı. Toplantı detayları ile ilgili bir bilgi verilmedi.

Rusya parlamentosunun alt meclisi, Başkan Vladimir Putin'in Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını henüz başlattığı konusunda uyarmasından birkaç gün sonra, 15 Temmuz'da olağanüstü bir oturum için toplanma kararı verdi.

450 sandalyeli parlamentoda 325 sandalyeye sahip olan Birleşik Rusya partisinin başkanı Vladimir Vasilyev, milletvekillerinin 60'tan fazla konuyu görüşeceklerini söyledi. Konu başlıkları ile ilgili bir açıklamada bulunulmadı.

Rusya'dan mühimmat depolarını vurdu

 • 11.07.2022, 12:41
Rusya, güçlerinin Dnipro bölgesindeki mühimmat depolarını vurduğunu söyledi.

 

Rusya savunma bakanlığı taradından yapılan açıklamalaya göre, kuvvetlerinin Ukrayna'nın orta Dnipro bölgesinde roketatar ve topçu silahları tedarik etmek için kullanılan mühimmat depolarını vurduğunu söyledi.

Bakanlık ayrıca, Moskova birliklerinin Kharkiv bölgesindeki Ukrayna kuvvetleri ve yabancı savaşçılar için dağıtım noktalarını vurduğunu iddia etti.

Kiev, raporla ilgili hemen bir yorum yapmadı.

Apartman saldırısında ölü sayısı 18 oldu

 • 11.07.2022, 10:32
Ukrayna’da ki apartman saldırısında ölü sayısı 18’e yükseldi.

 

Rusya tarafından Ukrayna’nın doğusundaki Chasiv Yar kasabasında bulunan apartmana düzenlenen saldırıda ölü sayısı 18'e ulaştı.

Ukrayna Devlet Acil Servisi, Chasiv Yar kasabasındaki beş katlı bir binanın enkazının altından bir ceset daha çıkarıldığını ve Cumartesi günkü füze saldırısında ölenlerin sayısını 18'e çıktığını söyledi.

Departman, bir Facebook gönderisinde, "Bir füze saldırısı sonucunda... 18 kişi öldü, altı kişi enkazdan kurtarıldı.” dedi.

Rusya sınır bölgesine saldırdı

 • 11.07.2022, 09:54
Luhansk valisi: Rus kuvvetleri Luhansk, Donetsk sınırındaki bölgelere saldırdı

Luhansk valisi, Rus kuvvetlerinin gece boyunca Luhansk ve Donetsk bölgelerinin sınırındaki nüfuslu bölgelere beş roket saldırısı ve dört "büyük" topçu saldırısı düzenlediğini bildirdi.

30 kişi hala apartman enkazında mahsur

 • 10.07.2022, 21:47
Rusya tarafından doğu Ukrayna’da vurulan Chasiv Yar apartmanının enkazında en az 30 kişinin hala mahsur kaldığı belirtildi.

AFP'nin haberine göre dün Rus füzeleri tarafından vurulan Chasiv Yar apartmanında son belirlemelere göre 15 kişinin öldüğü belirtilmişti.

"Rus saldırganlığı her yerde"

 • 10.07.2022, 16:03
"Rus saldırganlığı her yerde"
ABD, Rusya gıda blokajını Sri Lanka'da bir faktör olarak görüyor.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna'nın tahıl ihracatına getirdiği kısıtlamanın, Sri Lanka'da ciddi gıda ve yakıt kıtlığının tetiklediği son kargaşaya katkıda bulunmuş olabileceğini söyledi.

Blinken, Bangkok'ta gazetecilere verdiği demeçte, "Bu Rus saldırganlığının etkisini her yerde görüyoruz" dedi.

Tekrar tekrar yaptığı bir talebi yineleyerek, Rusya'ya, Moskova'nın Şubat ayında işgal ettiği Ukrayna'dan tahmini 20 milyon ton tahılın çıkmasına izin vermesi çağrısında bulunuyor.

Apartmana roketli saldırıda ölü sayısı 15 oldu

 • 10.07.2022, 14:37
Apartmana roketli saldırıda ölü sayısı 15 oldu
Doğu Ukrayna'daki binaya yapılan saldırıda ölü sayısının 15'e çıktığı bildirildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Ukrayna'nın doğusundaki Chasiv Yar kasabasında bir Rus füze saldırısında vurulan binadan şu ana kadar 15 cesedin çıkarıldığı bildirildi. Ölü sayısı her geçen dakika arttığı belirtiliyor.

Ukrayna acil servisinin yerel şubesi tarafından yapılan canlı Facebook yayınında, "Kurtarma operasyonu sırasında olay yerinde 15 cesede ulaşıldı.” dedi ve kurtarma ekiplerinin enkaz altında yaşayan üç kişiyle daha temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya, ABD’nin silah depolarını vurdu

 • 10.07.2022, 14:26
Rusya’nın, ABD yapımı topçu silahlarını depolayan hangarları vurduğu bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'na göre, Rus güçleri, bir tür topçu silahı olan ABD yapımı M777 obüslerin saklandığı iki Ukrayna ordusu hangarını vurdu.

Savunma bakanlığı, hangarların Donetsk bölgesindeki Kostantinovka yakınlarında bulunduğunu söyledi.

Apartmana roketli saldırı 10 ölü

 • 10.07.2022, 14:25
Doğu Donetsk bölgesinde beş katlı bir apartmanı tahrip eden Rus roket saldırısında ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

Donetsk bölgesi valisi Pavlo Kyrylenko, yaklaşık üç düzine kişinin enkaz altında kalmış olabiliceğini söyledi. 

Telegram uygulamasında, kurtarma ekiplerinin enkaz altındaki iki kişiyle temas kurduğunu söyledi.

Ukrayna acil servisleri başlangıçta altı kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi, ancak daha sonra 10'a yükseldiğini söyledi. Enkazda hala kaç kişinin olduğu bilinmiyor.

Fransa en olası senaryoya hazır!

 • 10.07.2022, 10:34
Fransa en olası senaryoya hazır!
Fransız Maliye Bakanı, Rusya'da doğalgaz kesintisi ile ilgili olarak, “Rus gazının kesilmesine hazırlanalım. Bugün en olası senaryo bu” dedi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Rus doğalgaz sevkiyatlarının kesilmesinin şu anda en olası senaryo olduğunu söyledi.

“Rus gazının kesilmesine hazırlanalım. Bugün en olası senaryo bu” dedi.

Rusya’nın hedefi Dombas’tan daha büyük!

 • 10.07.2022, 10:32
Rusya’nın hedefi Dombas’tan daha büyük!
Bir Think-tank kuruluşu, Rusya’nın, Kharkiv bölgesinin bir kısmını veya tamamını ilhak etmeyi planladığını açıkladı.

ABD merkezli bir araştırma enstitüsü, Rus hükümetinin Ukrayna'nın Donbas'ını ele geçirmekten daha geniş bölgesel hedefleri olduğu ve muhtemelen kuzeydoğu Kharkiv bölgesinin bir kısmını veya tamamını ilhak etme niyetinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), değerlendirmesini bölgedeki Rusya destekli yetkililerin Kharkiv'in “Rus topraklarının devredilemez bir parçası” olduğunu iddia eden açıklamalarına dayandırdı.

Rusya yanlısı yetkililerin bildirdiğine göre, bölge için Rus imparatorluk çift başlı kartalını ve 18. yüzyıldan kalma Kharkiv armasından sembolleri içeren yeni bir bayrağı açtığı iddia edildi.

Donetsk'te altı kişiyi öldü

 • 10.07.2022, 09:37
Rusya'ın gerçekleştirdiği roket saldırısında Donetsk'te altı kişinin hayatının kaybettiği açıkladın.

 

Rus Uragan roketlerinin Donetsk bölgesinde beş katlı bir apartmanı yıkması sonucu en az altı kişi öldü ve 30'dan fazla kişi mahsur kaldı.

Vali Pavlo Kyrylenko, Telegram'da saldırının Cumartesi akşamı Chasiv Yar kasabasında gerçekleştiğini söyledi.

Yetkili, altı kişinin öldüğünü ve beş kişinin yaralandığını doğrularken, bölge sakinlerinden gelen bilgilere göre en az 34 kişinin çöken binanın altında mahsur kalmış olabileceğini söyledi.

ABD Ukrayna'ya insani yardım sözü

 • 09.07.2022, 23:48
Washington, Ukrayna'ya daha fazla insani yardım sağlama sözü verdi.

 

ABD, Ukrayna'ya 368 milyon dolar insani yardım sözü verdiğini açıkladı. 

"Rusya'ya yönelik yaptırımlar işe yarıyor"

 • 09.07.2022, 15:56
"Rusya'ya yönelik yaptırımlar işe yarıyor"
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba Rusya'ya yönelik yaptırımların etkinin görüldüğünü ve batının silah yardımına devam etmesi çağrısında bulundu.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Moskova'ya yönelik yaptırımların işe yaradığını söyledi ve yüksek hassasiyetli Batı silahlarının daha fazla teslimatı için çağrıları yineledi.

“Ruslar, kendilerine zarar verdiklerini kanıtlayan bu yaptırımları umutsuzca kaldırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, Putin saldırgan planlarından vazgeçene veya bunları doldurmak veya yürütmek için kaynakları kaybedene kadar yaptırımlar artırılmalıdır” dedi.

Rusya, Kaliningrad transit geçişinde 'sert' önlemler alabilir

 • 09.07.2022, 15:44
Rusya, Litvanya ve Avrupa Birliği'ni, bazı malların Rusya'nın Kaliningrad'a gidiş gelişlerinin yeniden başlamaması halinde kendilerine karşı "sert önlemler" alabilecekleri konusunda uyardı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, "Önümüzdeki günlerde durum istikrara kavuşmazsa, Rusya Litvanya ve Avrupa Birliği'ne karşı sert önlemler alacak" dedi. "Sorunun çözülmesi çok uzun sürdü."

Litvanya, AB yaptırımlarına tabi malların kendi topraklarından Baltık eksklavına geçişini yasakladı. Rusya misilleme sözü verdi.

Ukrayna ordusu İngiltere'de eğitiliyor

 • 09.07.2022, 15:04
Savunma Bakanlığı'na göre, önümüzdeki aylarda İngiltere'de eğitime başlayacak 10 bin kadar deneyimsiz Ukraynalı askerin ilk partisi tatbikatlara başladı.

 

İngiliz liderliğindeki yeni program, İngiltere'de birkaç hafta boyunca çok az askeri deneyimi olan veya hiç askeri tecrübesi olmayan Ukraynalı gönüllüleri eğiten 1.050 İngiliz servis personelini içeriyor.

Hızlandırılmış kurs, silah kullanımı, savaş alanında ilk yardım, saha araçları, devriye taktikleri ve silahlı çatışmalarla ilgili yasaları kapsayan İngiltere'nin temel asker eğitimine dayanmaktadır.

Rusya,: İngiltere'nin gönderdiği 2 kıyı sistemini vurduk

 • 08.07.2022, 14:40
Rusya,: İngiltere'nin gönderdiği 2 kıyı sistemini vurduk
Rusya: Odessa'da İngiltere'nin gönderdiği 2 Harpoon kıyı sistemini vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli füzeyle Odessa bölgesinde Liman yerleşim birimi civarında İngiltere'den Ukrayna'ya teslim edilen 2 Harpoon kıyı füze sistemini yok ettiklerini bildirdi.

Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'da savaştaki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus ordusunun taarruzlarını sürdürdüğünü belirten Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde Oçakov şehri yakınlarında Ukrayna Bölgesel Savunma Birliklerinin ateş altına alındığını ve bunun sonucunda 290'a yakın Ukrayna askerinin ve 29 askeri zırhlı aracın etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Mıkolayiv şehrinde Ukrayna bölgesel savunma birliklerine ait geçici dağıtım noktasını Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerinin vurduğunu kaydeden Konaşenkov, bu saldırılar sonucunda da 85 Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini, 15 askeri teknik aracının yok edildiğini dile getirdi.

Denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli silahla Odessa bölgesinde Liman yerleşim birimi civarında İngiltere'den Ukrayna'ya teslim edilen 2 Harpoon kıyı füze sisteminin imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Rus uçaklarından fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Kramatorsk şehrinde 2 adet Toçka-U füze sistemi ile 150'den fazla Ukraynalı milliyetçi gücün vurulduğunu ifade etti.

Donetsk'te Mayaki yerleşim biriminde Grad çok namlulu roketatar ile mühimmat deposunun yok edildiğini kaydeden Konaşenkov, bir günde 4 çok namlulu roketatar ve 4 top bataryasının vurulduğunu söyledi.

Konaşenko, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile topçu ve füze birliklerinin Dnipro bölgesinde Annovka yerleşim birimindeki Ukrayna ordusuna ait hedefleri vurduğunu dile getirdi.

Rus Su-35 savaş uçaklarının Mıkolayiv bölgesinde Lazarevka yakınlarında Ukrayna hava kuvvetlerine ait Mig-29 ve Su-25 savaş uçaklarını düşürdüğünü belirten Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin de Donetsk bölgesinde Golubovka yerleşim biriminde Ukrayna'ya ait bir Mig-29 uçağını, farklı yerlerde de 9 insansız hava aracını vurduğunu aktardı.

Konaşenkov, "Ukrayna'ya ait bugüne kadar 237 uçak, 137 helikopter, 1488 insansız hava aracı, 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 964 tank ve zırhlı araç, 730 çok namlulu roketatar, 3 bin 112 obüs ve havan topu, 4 bin 76 özel askeri araç imha edildi." ifadelerini kullandı.

BOSNA’DAN KREMLİN’E YALANLAMA

 • 22.06.2022, 10:30

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bosna Hersek vatandaşı 51 paralı askerin Ukrayna’da öldürüldüğü iddia edildi. Bosna Hersek ise bu iddiaları yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşın başlama tarihinden beri ülkedeki savaş alanına 167 Bosna Hersek vatandaşının gittiğini bildirdi.

Bakanlığının bildirdiğine göre 167 Bosna Hersek vatandaşından 51'i öldürüldü, 46'sı ise savaş alanını terk etti. Rusya, şu anda Ukrayna’da 70 Bosna Hersek vatandaşının bulunduğunu iddia etti.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı'nın Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada, “Rus kaynaklarından alınan ve medyada bildirildiği üzere ülkeden ayrılan ve öldürülen Bosna Hersek vatandaşlarına ilişkin bilgiler asılsızdır.” denildi.

ABD'Lİ ASKERLER DONETSK'TE

 • 21.06.2022, 13:01

Interfax’ın duyurduğuna göre, Rusya tarafından yakalanan Amerikalılar Donetsk’te.

Rus haber ajansı Interfax’ın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Ukrayna'da yakalanan iki Amerikalı şu anda Ukrayna'nın Rus destekli Donetsk bölgesinde bulunuyor.

Pazartesi günü Kremlin’den yapılan açıklamada, Ukrayna'da gözaltına alınan iki Amerikalı'nın Cenevre sözleşmesi kapsamına girmediğini ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesi gereken paralı askerler olduğunu söylemişti.

İSVEÇ ACİL GAZ TEDARİK PLANINI DEVREYE ALDI

 • 21.06.2022, 12:57

İsveç'in enerji dairesi, Rusya'dan gelebilcek olası doğal gaz kesintilerine hazırlanmak için ülkenin Batı ve Güney bölgelerine yönelik üç aşamalı bir acil gaz tedarik planının ilk adımını etkinleştirdiğini söyledi.

BELARUS, İŞGALCİ RUS ORDUSUNA SAHADA DESTEK OLUYOR

 • 20.06.2022, 17:43

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Belarus’un, Ukrayna-Rusya savaşına katılma oranı oldukça az. Belarus halkının moral ve ruh hali buna izin vermiyor” ifadesini kullandı. Ayrıca Yermak, Belarus’un işgalci Rus birliklerinin hareketi için kendi topraklarına askeri teçhizat yerleştirilmesine izin verdiğini, Belarus’tan Ukrayna’ya füze fırlatıldığını ve savaş uçaklarının havalandığını vurguladı.

Litvanya: Kaliningrad’da sadece yasaklı ürünler engelleniyor

 • 20.06.2022, 17:11

Litvanya, yalnızca Kaliningrad'a yaptırım uygulanan kargoları durdurduğunu açıkladı.

Litvanya dışişleri bakanlığı, Rusya'nın Vilnius'taki diplomatik misyonunun başkanına, Litvanya'nın Rusya'nın Kaliningrad yerleşim bölgesine transit geçiş yasağının yalnızca AB tarafından onaylanan malları etkilediğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Litvanya'nın “tek taraflı, bireysel veya ek” kısıtlamalar getirmediğini söyledi. Yasaklanan ürünler arasında kömür, metaller, inşaat malzemeleri ve ileri teknoloji yer alıyor.

“RUSYA CESETLERE ÇÖP MUAMELESİ YAPIYOR”

 • 20.06.2022, 16:28

Ukraynalı bir yetkili, “Ruslar Mariupol'da ölülere çöp muamelesi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Yerel bir yetkili, Rus güçlerinin Ukrayna'nın işgal altındaki güneydoğu liman kenti Mariupol'da bombardıman sonucu ölen sivillerin cesetlerini çıkarmak ve nakletmek için traktör kullanmaya başladığını iddia etti.

Mariupol belediye başkanının danışmanı olan Petro Andryushchenko bir Telegram gönderisinde, “Cesetler kazılarla çıkartıldı, traktörlere yüklendi ve morga götürüldü" dedi.

Bazı cesetlerin daha sonra toplu mezarlara gömüldüğünü iddia etti.

RUSYA SEVERODONETSK'E YAKLAŞIYOR

 • 20.06.2022, 16:18

Ukrayna kuvvetleri Severodonetsk yakınlarındaki köyün kontrolünü kaybettiği açıklandı.

Luhansk valisi, Ukraynalı askerlerin, güç durumdaki Severodonetsk kenti yakınlarındaki güneydoğudaki Metolkine köyü üzerinde “kontrolünü kaybettiğini” söyledi.

Luhanks Valisi Serhiy Haidai “Severodonetsk ve Lysychansk çevresindeki birçok kasabada şiddetli çatışmalar var. Ne yazık ki artık bölgenin merkezinin yakınındaki Metolkine'i kontrol etmiyoruz” dedi.

Haidai, Rus güçlerinin yüzlerce Ukraynalı asker ve sivilin sığındığı Severodonetsk'teki sanayi bölgesine yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırdığını da sözlerine ekledi.

RUSYA MİSKET BOMBASI ATTI

13.06.2022 09.36

Rusya’nın attığı misket bombaları Kryvyi Rih'de bir kişinin ölümüne neden oldu.

Kryvyi Rih askeri yönetimi başkanı, Rus kuvvetlerinin Dnipropetrovsk'un Kryvyi Rih bölgesindeki bir yerleşim bölgesine misket bombaları atarak bir kadını öldürdüğünü ve beş kişiyi de yaraladığını söyledi.

500 SİVİL FABRİKADA MAHSUR KALDI

 • 13.06.2022, 09:30

Luhanks Valisi, Severodonetsk Azot Fabrikası’nda saklanan yaklaşık 500 sivilin olduğunu söyledi.

Luhansk Valisi Serhiy Haidai,, Severodonetsk'teki Azot kimya tesisinde saklanan yaklaşık 500 sivilin kaldığını söyledi.

Vali Haidai, “Azot fabrikasında yaklaşık 500 sivil kalıyor ve bunların 40'ı çocuk. Umarıza en kısa zamanda tahliye işlemi gerçekleşir.”

UKRAYNA SAVUNMASI KIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

 • 10.06.2022, 12:47

Kiev, Rusya'nın Siverskyi Donets nehri yakınında Ukrayna savunmasını hedef aldığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda Oleksandr Motuzyanyk tarafından yapılan açıklamada, Moskova'nın tüm Luhansk bölgesinin kontrolünü ele geçirmek için baskı yaptığını belirtti. Açıklamada, Rus kuvvetlerinin doğu Siverskyi Donets nehri yakınında Ukrayna savunmasında potansiyel zayıf noktalar aradığına yer verildi.

Motuzyanyk bir ulusal televizyona verdiği demeçte, Rus kuvvetlerinin bölgede baskın operasyonları başlatma girişimlerinden vazgeçmediğini söyledi.

Açıklamada, Rusya’nın Siverskyi Donets'in doğu ve batı kıyısında yer alan Severodonetsk ve Lysychansk şehirlerini ele geçirirse, Moskova'nın taarruzunun odaklandığı Ukrayna'nın doğu Donbas bölgesindeki iki vilayetten biri olan Luhansk'ın tamamını ele geçireceği belirtildi.

Motuzyanyk ayrıca, Rusya'nın daha geniş stratejik hedefinin “Ukrayna'nın tamamen yok edilmesi” olduğunu söyledi.

“Barış içinde yaşamamıza izin vermeyecekler”diyen Motuzyanyk, ”Rusya Federasyonu, Ukrayna devletini tamamen yıkmak ve burada kontrol edebileceği bir hükümet kurmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

BATI TAHIL SORUNUNU ABARTIYOR

 • 10.06.2022, 12:38

Bir Rus analist, Batı'nın tahıl ihracatı sorununu abarttığını söyledi.

Çin devlet CCTV haberine göre, bir Rus siyaset bilimci Batı'yı Ukrayna'nın tahıl ihracatı sorununu abartmakla suçladı.

Karadeniz-Hazar Bölgesi Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü direktörü Viktor Nadein Raevsky, "Uzmanlarımız tarafından toplanan verilere göre, Ekim'den Aralık'a kadar olan dönem Ukrayna buğdayının ana ihracat mevsimi. Ukrayna tahılının çoğu zaten sevk etti.” dedi.

Haberde ayrıca, Ukrayna’da yalnızca üç ila dört milyon ton tahıl kaldığına ve bunun da çoğunlukla tohum kullanımına ayrıldığına yer verildi.

UKRAYNA’YA GÜVENCE VERİLMESİ GEREKİYOR

 • 09.06.2022, 16:14

İtalyan Başbakanı Draghi, “Ukrayna’nın tahıl nakletmek için limanlarda güvenceye ihtiyacı var” dedi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna'nın tahıl kargolarını göndermek için limanlarına saldırılmayacağına dair güvenceye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Paris'teki OECD bakanlar toplantısında konuşan Draghi, Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin arabuluculuk çabaları önemli adımlardır diyerek şunları söyledi:

“Çatışma nedeniyle orada sıkışmış milyonlarca ton tahılın engelini kaldırmamız gerekiyor. Ukrayna’ya limanlara saldırılmayacağına dair ihtiyaç duyduğu güvenceleri sunmalıyız”

RUSYA'YI KIZIDIRACAK TEKLİF

 • 09.06.2022, 16:10

Volkswagen, Rusya'daki büyük fabrikadan ayrılan çalışanlarına tazminat teklif ediyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Rusya'nın Nizhny Novgorod kentindeki bir otomobil montaj fabrikasında çalışanlarına gönüllü olarak işi bırakmayı kabul etmeleri halinde maaş ödemesi yapmayı teklif ediyor.

Volkswagen’den yapılan açıklamada, Kommersant gazetesinin daha önceki bir raporunu doğrulayarak, 2022'nin sonuna kadar mali tazminat ve sağlık sigortası teklifinin Nizhny Novgorod fabrikasında çalışan yaklaşık 200 kişiye sunulduğunu söyledi.

Volkswagen Mart ayında Kaluga ve Nizhny Novgorod tesislerinde üretimin Batı yaptırımları nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacağını ve Rusya'ya araç ihracatının derhal durdurulacağını duyurmuştu.

KREMLİN: DAHA FAZLA GAZ KESİNTİSİ BEKLENMİYOR

 • 09.06.2022, 15:57

Kremlin’den yapılan açıklamada, Avrupa’ya daha fazla gaz kesintisi beklenmediğine yer verildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada; Gazprom'un daha fazla Avrupalı ​​müşteriye gaz arzını kesmesini beklemediğini ve alıcıların ödemelerini ruble olarak almayı planladıklarına yer verildi.

Gazprom, Kremlin'in Batı yaptırımlarına yanıt olarak oluşturduğu yeni bir plan kapsamında Rus gazı için ruble cinsinden ödeme yapmayı reddettiği için bazı Avrupa ülkelerine olan arzı kestimişti.

MİLYONLARCA İNSAN ÖLEBİLİR

 • 09.06.2022, 15:51

Zelenskyy: Rusya'nın liman ablukası nedeniyle milyonlarca insan açlıktan ölebilir.

Ukrayna Devlet Başkanı Vilademir Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle milyonlarca insanın açlıktan ölebileceği konusunda uyardı ve bunun dünyayı korkunç bir gıda krizinin eşiğine sürüklediği söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna kıyılarının büyük bir bölümünü ele geçirmesi çiftlik ihracatını engellerken tahıl maliyetini de arttırdı.

Zelenskyy, Ukrayna'nın artık büyük miktarlarda buğday, mısır, bitkisel yağ ve “küresel pazarda istikrar sağlayıcı” rol oynayan diğer ürünleri ihraç edemediğini söyledi.

UKRAYNA'YA 205 MİLYON AVRO YARDIM

 • 09.06.2022, 14:06

Putin'in talimatıyla Ukrayna'ya başlatılan işgal 106. gününe girerken AB Ukrayna'ya 205 milyon avro daha yardım yapacağını duyurdu.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'da artan insani ihtiyaçların ışığında, Komisyonun Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic'in bölgeye ziyareti vesilesiyle 205 milyon ek yardım yapılacağı bildirildi.

Böylece savaşın başlamasından bu yana yapılan yardımın değerinin 700 milyon avroya ulaştığı, bunun 13 milyon avrosunun Moldova'daki projelere ayrıldığı ifade edildi.

Açıklamada Lenarcic'in şu ifadelerine yer verildi:

"100 günden fazla süredir gereksiz acılara ve sayısız uluslararası insani hukuk ihlaline tanık olduk. Bu kriz anında, görevimiz en savunmasızların yanında olmaktır. Ukrayna'daki varlığımızı önemli ölçüde artırarak hızlı bir şekilde yanıt verdik. Bu fon ile insani ortaklarımız gıda, su, sağlık, barınma, koruma ve nakit yardımı sağlıyor. Ayrıca, AB üye devletleri tarafından sağlanan yardımın sürekli gelişen ihtiyaçlarla uyumlu olmasını sağlamak için Ukrayna makamlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz. AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukraynalılara milyonlarca hayat kurtaran malzeme teslim ettik ve Ukrayna'yı gerektiği kadar desteklemeye kararlıyız."

Lenarcic, AB'nin sahadaki kriz müdahalesini koordine etmeye yardımcı olmak için insani yardım kuruluşları ve üst düzey Ukraynalı hükümet yetkilileriyle görüşecek.

UKRAYNA’NIN GÖZÜ MLYARLARCA AVRODA

 • 09.06.2022, 10:08

Ukrayna Avrupa’ya enerji satışı için gün sayıyor. Ukrayna Avrupa’ya satmayı planladığı elektrik için 1.5 milyar avroluk bir gelir elde etmeyi planlıyor. Bu yılın sonuna kadar yapmayı planladığı Elektirik satışı ülkenin yeniden istikrarı yakalaması için de büyük bir öneme sahip.

Ukrayna Mart ayından Avrupa enerji sistemi olan ENTSO-E başvurmuştu. Bu başvuru Salı günü kabul edildi ve Ukrayna Avrupa’ya enerji satışı yapma hakkına sahip oldu.

RUSYA VE UKRAYNA ÖLÜ ASKERLERİNİ TAKAS ETTİLER

 • 08.06.2022, 17:08

Ukrayna ve Rusya, yaptıkları anlaşama gereği cephede hayatlarını kaybeden askerlerin bedenlerini takas ettiler.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden geçen süre içerisinde hayatlarını kaybeden askerlerin bedenleri iki ülke arasındaki anlaşma gereği takas edildi.

Rusya’dan yapılan açıklamaya göre 160 Ukrayna askerinin cansız bedeni Ukrayna’ya teslim edildi. Teslim edilen bedenlerin çoğunun tanınmaz halde olması ve ölümlerinin ardından geçen sürede bedenlerin bozulmaya uğraması kimlik tespitlerinde zorluklara neden olduğu belirtilmekte.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre Rusya’nın teslim ettiği askerlerin çoğunun Mariupol’de hayatını kaybettiği belirtildi.

İki ülke arasında yapılan takasın güneydoğu Ukrayna’da yer alan Zaporijya bölgesinde gerçekleştiği ve bu tarz takasların devam edeceği bildirildi.

Ukrayna’nın Rusya’ya teslim ettiği ceset sayısıyla ilgili kesin bir bilgiye henüz ulaşılmadı.

ONLARI ORTADAN KALDIRACAĞIM

 • 08.06.2022, 10:47

Medvedev: 'Onları ortadan kaldırmak için elimden geleni yapacağım'

Rusya'nın eski cumhurbaşkanı ve güvenlik konseyi başkan yardımcısı Dmitry Medvedev, sert açıklamalarda bulundu.

Çok sert açıklamalarda bulunan Medvedev, "Onları ortadan kaldırmak için elinden geleni yapacağım.” dedi.

RUSYA SEVERODONETSK'İ TAM ELE GEÇİREMEDİ

 • 08.06.2022, 09:30

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna'daki çeşitli yerlerde taarruzlarına devam ettiğini, ancak dün kara saldırılarında doğrulanmış bir kazanım elde edemediğini söyledi.

ISW’nun yaptığı açıklamda, Rus kuvvetlerinin Severodonetsk'in çoğunu muhtemelen ele geçirdiğin, ancak şehir merkezinin tam kontrolünün sağlanamadığı da gelen açıklamda yer aldı

RUS HAVAYOLU ŞİRKETİ İFLASIN EŞİĞİNDE

 • 08.06.2022, 09:23

Rus havayolu şirketi Aeroflot kötü durumda

Batının yaptırımlarına dayanamayan Rusya’nın amiral gemisi olarak bilinen Aerolot büyük maddi sıkıntı içinde.

RUSYA O ÖNEMLİ KENTİN BİR KISMINI ALDI

 • 07.06.2022, 17:54

Rusya, Severodonetsk'in kısmi kontrolünü ele geçirdiğini söyledi

Rusya, önemli bir noktada yer alan Severodonetsk kentinin önemli bir kısmını ele geçirdiğini belirtti.

RUSYA'NIN TAHIL ŞARTI

 • 07.06.2022, 17:45

Rusya Ukrayana’nın tahıl ticaretinin devam edebilmesi için Odesa limanındaki mayınları temizlemesi gerektiğini söyledi.

RUSYA 600 KİŞİYİ ESİR OLARAK TUTUYOR

 • 07.06.2022, 17:26

Kiev, Rusya'nın Kherson'da 600 Ukraynalıyı elinde esir olarak tuttuğunu söyledi

Ukrayna, Rus güçlerinin içinde gazetecilerin de olduğu 600 kadar kişiyi gözaltına aldığını bildirdi. Yetkiliier bir bodrum katından tutulan 600 ikişinin sistematik işkenceden geçtiğini belirtti.

UKRAYNA KÖTÜ BİR ANLAŞMA YAPMAMALI

 • 07.06.2022, 16:02

Johnson, Ukrayna'ya kötü bir barış anlaşması için baskı yapılmaması gerektiğini söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, üst düzey bakanlardan oluşan ekibine yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vlademir Zelensky'nin Rusya Devlet Başkanı Putin ile kötü bir barış anlaşması yapmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

BATI YAPTIRIMLARI ETKİLİ

 • 07.06.2022, 15:15

Scholz, yaptırımların Moskova'nın askeri yeteneklerini elinde tutmasını engellediğini söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonucunda uygulanan sert Batı yaptırımları nedeniyle Moskova'nın askeri yeteneklerini elinde tutamayacağını söyledi.

ALMANYA VE BALTIK ÜLKELERİ GÜVENLİK KONSUNDA ANLAŞTI

 • 07.06.2022, 15:13

Alman ve Baltık liderleri savunmayı güçlendirme konusunda anlaştı

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Alman ve Baltık liderlerinin Baltık bölgesinde asker sayısını artırarak, hava ve deniz savunmalarını güçlendirerek savunmanın güçlendirilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını söyledi.

325 MİLYON DOLARLIK YAT ABD'YE TESLİM EDİLDİ

 • 07.06.2022, 13:40

Ada ülkesi olan Fiji başsavcısı bugün yaptığı açıklamada, Fiji'nin ABD yaptırım listesindeki bir Rus milyardere ait olduğunu söylediği 325 milyon dolarlık bir süperyatı ABD’li yetkililere teslim ettiğini söyledi.

SLOVİANKS DÜŞEBİLİR

 • 07.06.2022, 13:33

Ukraynalı yetkililer önemli bir kent olan Slovianks’ın Rus güçlerine yenik düşebileceğini açıkladı.

ZELENKY TEŞEKKÜR ETTİ

 • 07.06.2022, 11:00

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Kiev'e Rusya ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu silahları sağladığını söyledi ve Başbakan Boris Johnson'a ihtiyaçların 'tamamen' farkında olduğu için teşekkür etti.

İngiltere, Rusya’nın Nisan ayından bu yana ilk kez Kiev’i vurmasının ardından, ABD gibi Ukrayna’ya uzun menzilli füze rampaları göndereceğini duyurdu.

Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin, Ukrayna’nın elindekilerden daha uzun menzilli hassas güdümlü roket ve onları atacak M270 çoklu fırlatma roket sistemleri göndereceklerini belirtti.

RUSYA AİLELERE 80 BİN DOLAR ÖDEYECEK

 • 07.06.2022, 10:58

Kremlin'in Pazartesi günkü kararnamesine göre, Ukrayna ve Suriye'de ölen Rus ulusal muhafız üyelerinin ailelerine bir kereye mahsus 5 milyon ruble (80 bin dolar) ödenecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararname, Ukrayna'nın ayrılıkçı bölgelerinden Donetsk ve Luhansk'taki "özel askeri operasyon" sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerine de ödeme yapılacağını söyledi.

KADIN VE ÇOCUKLAR HEDEFTE

 • 07.06.2022, 10:44

BM 'insan kaçakçılığı krizi' konusunda uyardı

Bir BM yetkilisi, çatışmadan kaçan kadın ve çocukların insan ticareti ve sömürü için hedef alındığını söyledi.

EN BÜYÜK İKİNCİ BUĞDAY TERMİNALİ VURULDU

 • 07.06.2022, 10:41

AB, Rusya'nın tahıl terminaline yönelik saldırısını kınadı

AB'nin Dış Politika Şefi Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde yeralan Mykolaiv’de bulunan tahıl ambarına yaptığı saldırıyı kınadı. Rusya’nın haftasonu gerçekleştirdiği saldırının dünyada yaşanan gıda krizini daha da arttıracağına vurgu yapıldı.

AB Dış Politika Şefi Borrell twitter hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna’nın en büyük ikinci tahıl terminalinin vurulduğunu açıkladı.

263 UKRAYNALI ÇOCUK ÖLDÜ

 • 07.06.2022, 10:32

Ukrayna savaşta 263 çocuğun öldüğünü açıkladı.

Ukrayna tarafından açıklanan verilere göre 24 Şubat’tan bugüne kadar 263 çocuk öldü, 467 çocuk da yaralandı.

Çocuk ölümlerinin en fazla olduğu yer Donetsk bölgesi (190) ardından Kyiv (116), Kharkiv (112), Chernihiv (68), Luhanks (53), Kherson (52), Mykolaiv (47) ve Zaporizhzhia (29).

"MOSKOVA VE VAŞHİNGTON BÜYÜKELÇİLİKLERİ AÇIK TUTULMALI"

 • 06.06.2022, 13:57

ABD'nin Rusya büyükelçisi John Sullivan, Moskova ve Washington'un büyükelçilikleri açık tutması gerektiğine işaret etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi, Ukrayna'daki savaşın tetiklediği krize rağmen Rusya ve ABD'nin birbirlerinin ülkelerindeki büyükelçiliklerini açık tutmaları gerektiğini, çünkü dünyanın en büyük iki nükleer gücünün konuşmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

32 UKRAYNALI GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

 • 06.06.2022, 13:50

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politika Bakanı Aleksandr Tkaçenko, Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı savaşta şimdiye kadar 32 Ukraynalı gazetecinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Tkaçenko, bugün ülkesinde kutlanan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bu yıl ülkede Gazeteciler Günü'nün acı bir tadının olduğunu kaydederek, Rusya'nın başlattığı savaşın dördüncü ayında 32 Ukraynalı gazetecinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Ayrıca son 8 senede savaşta ölen Ukraynalı gazetecilerin sayısının daha fazla olduğunu ifade eden ​​​​​​​Tkaçenko, günümüzde Ukrayna'daki gazetecilerin rolünün önemine dikkati çekti.

Gazetecilerin sorumluluk, özveri, azim ve cesaretlerinin de çok değerli olduğunu belirten Tkaçenko, "Enformasyon cephemiz sizlerin sayesinde çok güçlü." ifadesini kullandı.

SEVERONETSK'TE DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR

 • 06.06.2022, 13:22

Ukrayna’dan yapılan açıkalamaya göre Severodonetsk’te durumun daha da kötüye gittiği bilgisi verildi.

Luhanks valisi tarafından verilen bilgiye göre Severodonetsk bölgesinde durumun biraz daha kötüye gittiğini ifade ettti.

UKRAYNA: RUSYA 31 BİNDEN FAZLA ASKER KAYBETTİ

 • 06.06.2022, 13:14

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın 31.250 personelini kaybettiğini açıkladı.

Ukraynalı bir general tarafından verilen bilgiye göre, 1.386 tank ve 3 bin 400 silahlı araç, 690 topçu sistemi, 209 çoklu roket atar sistemi, 551 seyir füzesi, 96 hava savunma sistemi, 211 uçak, 176 helikopter ve 13 bot ve gemi Rusya’nın verdiği kayıplar arasında.

KHARKİV'DE 6 KİŞİ YARALANDI

 • 06.06.2022, 13:02

Rus güçleri’nin yaptığı saldırı sonucu Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv’de 6 kişinin yaralandığı açıklandı.

LUHANKS'TA 30 EV RUS SALDIRILARINDA YIKILDI

 • 06.06.2022, 12:59

Luhanks’ta yaklaşık 30 ev yıkıldı ve 1 kişi yaralandı

Rusya’nın Luhanks’a yaptığı saldırıda yaklaşık 30 evin zarar gördüğünü ve bir kadının da yaralandığı bildirildi.

Luhanks valisi tarafından yapılan açıklamada sokak savaşlarının devam ettiği ve bölgede yaşanan kayıbın derecesinin bilinmediği ifade edildi.

RUSYA'DAN SİNEK ADASI ÇIKIŞI

 • 06.06.2022, 12:53

Rusya'nın Yılan Adası ile ilgili Ukrayna limanlarına katkıda bulunuyor

İngiltere savunma bakanlığı, Rusya'nın muhtemelen hava savunma sistemlerini Karadeniz'deki Yılan Adası'na taşıyarak Ukrayna kıyılarını ablukaya almasına ve tahıl ihracatını engellemesine neden olduğunu söyledi.

Bakanlık, son istihbarat brifinginde, "Rus kuvvetleri muhtemelen Batı Karadeniz'deki Yılan adasına SA-15 ve SA-22 sistemleri de dahil olmak üzere birden fazla hava savunma varlığını taşıdı" dedi ve silahların muhtemelen Rusya için hava savunması sağlayacağını da sözlerine ekledi.

RUSYA'DAN AVUSTURALYA'YA DAVA

 • 06.06.2022, 12:42

Rio Tinto, Nisan ayında Queensland Alumina şirketinin (QAL) tek kontrolünü ele geçirerek Rusal'ı devre dışı bıraktı. Rio rafinerinin yüzde 80'ine, Rusal ise yüzde 20'sine sahip.

Avustralya, Ukrayna işgalinin ardından Rusya'ya alümina ve alüminyum cevheri ihracatını yasaklamıştı.

Rusal, Avustralya yaptırımlarının doğrudan hedefi olmadı, ancak Rio Tinto'nun eylemleri, Rusal'ın sırasıyla yüzde 25,6'sına ve yüzde 8'ine sahip olan oligarklar Oleg Deripaska ve Viktor Vekselberg'e yönelik yaptırımlar gerçekleştirdi.

LAVROV'A 3 ÜLKEDEN ŞOK KARAR

 • 06.06.2022, 11:00

Yerel medyada yer alan haberlerde, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan'ın, resmi ziyaretler kapsamında 6-7 Haziran'da Sırbistan'da bulunması planlanan Lavrov'a hava sahalarını kapattığı belirtildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in üç ülkenin kararıyla ilgili yarın Rusya'nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocan-Harcenko ile görüşeceği kaydedildi.

İNGİLTERE'DEN UKRAYNA'YA M270 SİSTEMİ

 • 06.06.2022, 10:54

İngiltere, ABD ile koordineli bir hareketle Ukrayna'ya 80 km'ye kadar uzaktaki hedeflere saldırabilen çoklu fırlatma füze sistemleri sağlayacağını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya'nın taktikleri geliştikçe İngiltere'nin Ukrayna'ya desteğinin değişeceğini söyledi. Hediye olarak gönderilen M270 çoklu fırlatma sisteminin ABD’nin gönderdiği M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri'ne (HIMARS) benzediği belirtildi.

RUS GENERAL ÖLDÜRÜLDÜĞÜ BİLDİRİLDİ

 • 06.06.2022, 10:35

Rus devlet medyasında Pazar günü yapılan açıklamada, Doğu Ukrayna'da bir Rus generalin öldürüldüğünü söyledi

Rus Devlet televizyonu muhabiri Alexander Sladkov tarafından Telegram’da yayınladığı bildiride, Tümgeneral Roman Kutuzov'un öldüğünü açıkladı ama ölüm zamanı ile ilgili bir bilgi vermedi.

Rusya savunma bakanlığından ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Rusya, barış zamanlarında bile askeri ölümleri devlet sırrı olarak sınıflandırıyor. 24 Şubat'ta işgalin başlamasından bu yana 1.351 Rus askerinin öldürüldüğünü belirtiliyor.

Lavrov: Dodik'in "Putin'in adamı" sözü gerçeği yansıtmamaktadır

 • 05.06.2022, 15:42

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan ziyareti öncesi RTRS'ye "Batı'nın Bosna Hersek'teki etkileri" hakkında konuştu.

Dodik'in "Putin'in adamı" olduğu yönündeki iddiaların gerçeği asla yansıtmadığını ifade eden Lavrov, "Dodik bizim dostumuz, biz de onun dostuyuz ancak Batı, Balkanlar'da hiçbir ülkenin ya da siyasinin bağımsız olduğunu düşünmez." şeklinde konuştu.

Lavrov konuşmasında, Batı'nın Saraybosna'nın dış politika kararlarında, Sırp Cumhuriyeti'nin görüşleri alınmadan, yasa dışı şekilde teşviklerde bulunduğunu ve bunun Dayton Barış Anlaşması'nın "ağır ihlali" anlamına geldiğini belirtti.

Bosna Hersek'te uzun süre devam eden ve sonuç alınamayan "seçim reformu yasası" hususuna da değinen Lavrov, "Batı, Bosna Hersek'teki Hırvatları, Boşnakların ya da Boşnakların siyasi görüşüne yakın kişilerin temsil etmesi için her şeyi yapıyor." diye konuştu.

RUSYA AVRUPA'NIN GÖNDERDİĞİ TANKLARI VURDU

 • 05.06.2022, 13:00

Rusya, Avrupa ülkeleri tarafından Kiev'e gönderilen tankları 'tahrip etti'

Rusya savunma bakanlığı, Rus hava saldırılarının Kiev'in çevresinde Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna'ya sağlanan tankları ve diğer zırhlı araçları imha ettiğini söyledi.

Bakanlığın açıklaması, Ukrayna başkentinin Pazar günü erken saatlerde birkaç patlamayla sarsılmasının ardından geldi.

PUTİN: RUSYA DAHA SERT VURACAK

 • 05.06.2022, 12:57

Putin: Ukrayna'ya daha uzun menzilli füzeler tedarik edilirse Rusya daha sert vuracak

TASS haber ajansının bildirdiğine göre, Başkan Vladimir Putin Batı’ya ve Amerika Birleşik Devletleri ‘ne atıfta bulunarak Ukrayna'ya daha uzun menzilli füzeler sağlanmaya başlanırsa Rusya'nın yeni hedefler vuracağı konusunda uyardı.

Fransa, Rus petrol arzını değiştirmek için BAE ile görüşüyor

 • 05.06.2022, 12:55

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Paris'in Rusya'dan petrol alımını değiştirmek için Birleşik Arap Emirlikleri ile görüştüğünü ve bunun Avrupa Birliği'nin Rus ham petrolüne yasak getirmesinin ardından sona ereceğini söyledi.

RUS FÜZESİ NÜKLEER SANTRALİ TEĞET GEÇTİ

 • 05.06.2022, 12:52

Rus füzesi nükleer santral üzerinde 'kritik derecede alçak uçtuğu belirtildi.

Bir Rus seyir füzesi Ukrayna'nın önemli nükleer enerji üssü olan Energoatom’a çok yakın bir mesafeden uçtu.

Ukrayna Severodonetsk'e karşı saldırıya geçti

 • 05.06.2022, 11:59

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerinin Ukrayna'nın doğusundaki tartışmalı Severodonetsk kentine karşı saldırı düzenlediğini söyledi.

Bakanlığın tweeted hesabından yaptığı açıklamada, bu hareketin Rus kuvvetlerinin muharebe birimlerini ve ateş gücünü yoğunlaştırarak elde ettiği operasyonel ivmeyi büyük olasılıkla körelteceği belirtildi.

PATLAMALARDA BİR KİŞİ YARALANDI

 • 05.06.2022, 11:27

Belediye Başkanı sabah saatleride Kiev’de meydana gelen patlamalarda bir kişi yaralandığını söyledi.

Kiev belediye başkanı, başkentte birden fazla patlamanın ardından en az bir kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

KİEV BELDEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI

 • 05.06.2022, 11:24

Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko, Pazar sabahı erken saatlerde başkentin Darnytski ve Dniprovskyi semtlerinde "birkaç patlama" meydana geldiğini söyledi.

Kiev'de güçlü patlamalar

 • 05.06.2022, 11:22

Reuters haber ajansı’dan gelen bilgilere göre, Ukrayna’nın başkenti Kiev'de güçlü patlamala seslerinin geldiği belirtildi.

Bir tanığa dayandırılan haberde, patlamaların ardından şehirde duman görüldüğü yer aldı.

Patlama öncesi Kiev’de ve Ukrayna'nın çoğunda hava saldırısı sirenlerinin çaldığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Austin Brüksel'de Ukrayna yardım toplantısına ev sahipliği yapacağı bildirildi

 • 05.06.2022, 11:18

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, önümüzdeki hafta Ukrayna Savunma Temas Grubu ile bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantının 15 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Kiev Belediye Başkanı Kliçko, kentin bombalandığını duyurdu

 • 05.06.2022, 10:05

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehrin Dniprovsko ve Darnitsky semtlerine Rus güçlerince füze saldırıların düzenlendiğini bildirdi.

Kliçko, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Dniprovsko ve Darnitsky semtlerinde bulunan altyapıların Rus güçlerce bombalandığını belirtti. Kiev Belediye Başkanı, "Altyapı tesislerine yönelik füze saldırıları nedeniyle henüz can kaybı yok. Yaralı bir kişi hastaneye kaldırıldı." ifadesini kullandı. Saldırı düzenlenen noktaların girişleri Ukrayna güvenlik güçlerince kapatıldı.

AFRİKA BİRLİĞİ’NDEN PUTİN’E ZİYARET

 • 01.06.2022, 16:53
Afrika Birliği Başkanı Sall, Cuma günü Putin ile görüşmek için Rusya’ya gidiyor.

Afrika Birliği Başkanı ve aynı zamanda Senegal Devlet Başkanı olan Macky Sall, Cuma günü Rusya'nın güneybatısındaki Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Özellikle Afrika ülkelerini etkileyen hububat ve gübre stoklarının serbest bırakılmasını amaçlayan ziyaret, Putin'in daveti üzerine düzenlendi.

TAYVAN'DAN AMBARGO

 • 01.06.2022, 16:52
Tayvan, tüm modern çiplerin Rusya ve Beyaz Rusya'ya ihracatını yasakladı.

RUSYA KEHERSON'DA SAVUNMASIZ

 • 01.06.2022, 16:52
Rusya, Kherson'daki Ukrayna kuvvetlerine karşı savunmasız

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), şu anda işgal altındaki Kherson bölgesindeki Rus kuvvetlerinin hayati öneme sahip olan kara iletişim hattını güvence altına almak için Ukrayna’ya karşı büyük  çaba içinde olduğunu söyledi.

MERKEL SESSİZLİĞİNİ BOZDU

 • 01.06.2022, 16:52
Eleştirilerin odağı olan Almanya Eski Başbakanı Merkel Ukrayna için dayanışma mesajı verdi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Almanya Eski  Başbakanı Angela Merkel, Moskova'ya yönelik  aylarca süren sessizliğini Çarşamba günü düzenlenen bir etkinlikte bozdu. Merkel, Rusya ile süren savaşı  ‘barbarca’ olarak nitelendirerek Ukrayna için dayanışma mesajı verdi.

RUS SALDIRISI MANASTIRI VURDU

 • 01.06.2022, 16:51
Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Ukrayna’daki tarihi manastırı vurdu.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusuna gerçekleşen saldırıda  tarihi bir manastırın bombalandığı ve bu saldırıda iki keşiş ve bir rahibenin öldürüldüğü yer aldı.

200 BİN UKRAYNALI ÇOCUK KAYIP

 • 01.06.2022, 16:50
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası yaşanan dramın boyutları her geçen gün ortaya çıkıyor.

Ukrayna Başbakanı Vilademir Zelensky 24 Şubatt’ta başlayan Rus işgalinden sonra 200 bin çocuğun kaybolduğunu açıkladı.

ABD’nin Ukrayna'ya göndermek istediği HİMARS nedir?

 • 01.06.2022, 16:50
Gelişmiş bir roket sistemi olan HIMARS, savaş alanında daha fazla çeviklik ve manevra kabiliyeti sağlayan, tekerlek monteli, yüksek teknolojili, hafif bir roketatardır.

Her birim, yalnızca küçük bir ekiple yaklaşık bir dakika içinde yeniden yüklenebilen altı GPS güdümlü roket taşıyabilir.

Analistler, sistemin Ukrayna kuvvetlerinin şu anda kullandığı diğer roket sistemlerinden çok daha güvenilir olduğunu söylüyor.

RUSYA DOMBAS'TA MEDENİYETİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYOR

 • 01.06.2022, 16:47

Almanya, Rusya'nın Donbas'ta 'medeniyeti bitirmeye' çalıştığını iddia etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın Donbas'taki yerleşimleri güvenli bir mesafeden yoketme stratejisini benimsediğini ifade etti.

Alman parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada Baerbock, Rusya'nın doğu Ukrayna bölgesinde “uygarlığı yok etmek" için bir savaş yürüttüğünü iddia etti.

Baerbock konuşmasında, “Şehir şehir, köy köy, Rus birlikleri onları güvenli bir mesafeden yok ediyor” dedi. "Önce füzeler, sonra topçu savaş uçakları ve sonra her şey yerle bir olduğunda tanklar devreye giriyor."

Baerbock, Almanya’nın Rus saldırısını durdurmaya çalışırken Kiev'e daha fazla topçu, insansız hava aracı ve hava savunma silahı tedarik etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

GUTERES: GIDA KRİZİNİ HAFİFLETMEDE UMUTLU

 • 01.06.2022, 16:40

Guterres gıda arzı krizini hafifletme konusunda umutlu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'daki savaşın küresel gıda arzı üzerindeki etkisini hafifletecek bir çözümden umutlu olduğunu söyledi ve anlaşmanın hala bir yolu olduğu konusuna vurgu yaptı.

“İlerleme olduğunu düşünüyorum, ancak henüz orada değiliz. Bunlar karmaşık şeyler ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olması, müzakereyi özellikle karmaşık hale getiriyor” dedi.

Rusya'nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını kontrol altına almasıyla birlikte, işgal başlamasından bu yana Ukrayna'dan gelen tahıl sevkiyatları dururken, Moskova hem tahıl hem de gübre ihracatını kesintiye uğratmak için Batı yaptırımlarını suçladı.

POLONYA: UKRAYNA İÇİN EKONOMİK MERKEZ OLACAK

 • 01.06.2022, 16:25

Polonya Başbakanı: Polonya, Ukrayna için bir 'ekonomik merkez' olarak hizmet edecek

Polonya başbakanı, ülkesinin komşu Ukrayna için bir “ekonomik merkez” olarak hizmet edeceğini ve Rusya'nın Ukrayna'nın ihracat yollarını, özellikle limanlarını bloke ederken, tahıl ve diğer ürünleri ihraç etmesine yardımcı olacağını söyledi.

Çarşamba günü Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki Borodianka kasabasında konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin milyonlarca ton Ukrayna tahılını ve diğer tarım ürünlerinin ihracatını kolaylaştırmak için altyapısını ve kapasitesini genişletmeye yönelik  çalıştığını söyledi.

Varşova'nın bu amaçla Avrupa Birliği fonları aldığını da sözlerine ekleyerek ağırlıklı olarak Ukrayna tahılına dayanan Kuzey Afrika ülkelerinin, gıda olmadan besleme ile ilgili büyük sorunlarla karşılaşabilecekleri konusunda uyardı.

KREMLİM: BATI VE UKRAYNA SORUMLUDUR

 • 01.06.2022, 16:19

Kremlin, potansiyel küresel gıda krizinden Batı ve Ukrayna'yı sorumlu tuttuyor.

Kremlin, Batılı ülkeler tarafından Rusya'ya uygulanan “yasadışı kısıtlamalar” ve Ukrayna makamlarının aldığı kararlar nedeniyle dünyanın büyük bir gıda krizinin eşiğinde olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna'yı işgal etmesinin üzerinden üç aydan fazla bir süre geçmiş olan Rusya, komşusunun kıyılarının büyük bir bölümünü ele geçirdi ve limanlarını ablukaya aldı. Rusya  tahıl sevkiyatlarının eksikliğini Batı yaptırımları ve Kiev'in kendisine yüklemeye çalışıyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Potansiyel olarak bize karşı yasa dışı kısıtlamaların getirilmesi ve Karadeniz'e giden yola mayın döşeyerek Rusya'nın herhangi bir engelleme yapmamasına rağmen oradan tahıl sevk etmeyen Ukraynalı yetkililerin eylemleriyle bağlantılı çok derin bir gıda krizinin eşiğindeyiz” dedi.

PORTEKİZ'DEN NATO GÜCÜNE PİYADE DESTEĞİ

 • 01.06.2022, 16:13

Portekiz, Litvanya'daki NATO gücüne katılmak için deniz piyadelerini görevlendirdi

Portekiz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ittifakın doğu kanadını güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Litvanya'da konuşlanmış bir NATO kuvvetine katılmak üzere 146 Deniz Piyadesi gönderdi.

Dağıtım, mayınları ve diğer patlayıcı cihazları devre dışı bırakma konusunda uzmanlaşmış dalgıçları içeriyor.

Portekiz savunma bakanlığı yaptığı açıklamada, misyonun amacının, özellikle Baltık Denizi bölgesindeki NATO üyelerine karşı "yüksek düzeyde hazırlığı desteklemek ve doğrudan veya dolaylı tehditleri caydırmak" olduğunu söyledi.

RUSYA: ABD ATEŞE KÖRÜKLE GİDİYOR

 • 01.06.2022, 16:07

Rusya, ABD'yi silah tedarikiyle 'ateşe körükle gitmekle' suçladı

Rusya, ABD'yi Ukrayna'ya gelişmiş roket sistemleri tedarik ederek kasıtlı olarak "ateşe körükle gitmekle" suçladı.

Kremlin sözcüsü Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "ABD, Rusya'yla son Ukraynalı kalıncaya kadar savaşma çizgisini açıkça koruyor" dedi.

Moskova'nın Kiev'e silahları Rus topraklarına ateş etmek için kullanmaması konusunda güven duymadığını da sözlerine ekledi.

Peskov, Ukrayna'nın Rusya topraklarını vurmak için ABD'den temin edilen roketleri kullanması halinde Rusya'nın nasıl tepki vereceği sorulduğunda, "En kötü senaryolardan bahsetmeyelim" dedi.

LLOYD'S OF LONDON: RUSYA'YA YAPTIRIMLAR İÇİN ÇALIŞIYOR

 • 01.06.2022, 15:59

Lloyd's of London: Rusya yaptırımlarını uygulamak için hükümetler ve düzenleyicilerle birlikte çalışıyor

Dünyanın en eski sigorta piyasası olan Lloyd's of London, Rusya'ya karşı küresel yaptırımları uygulamak için İngiliz hükümeti ve diğer yabancı güçler ve düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalıştığını açıkladı.

ERDOĞAN: FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO'YA ÜYELİK HEDEFLERİNİ YATIŞTIRAMADI

 • 01.06.2022, 15:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin NATO üyelik hedeflerine yönelik itirazlarını henüz yatıştırmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik hedeflerine ilişkin endişelerini gidermek için henüz somut bir teklif almadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın endişeleri konusunda İsveç ve Finlandiya'dan "samimi" bir yaklaşım görmek istediğini, somut ve bağlayıcı adımlar görmedikçe bu görüşünü değiştirmeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin Stockholm ve Helsinki'nin üyelik tekliflerine itirazının “fırsatçılık” değil, daha çok bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu söyledi.

RUSYA DANİMARKA'YA GAZI KESTİ

 • 01.06.2022, 15:49

Rusya, Danimarka'ya doğalgaz arzını kesti: Enerji şirketi

Danimarka'nın en büyük enerji şirketi, Rusya'nın fosil yakıtı ruble olarak ödemeyi reddettiği için gaz arzını kestiğini söyledi.

Danimarkalı enerji şirketi Orsted, hala müşterilerine hizmet verebilmeyi beklediğini söyledi. Şirket, Rusya'nın bu hareketinin Danimarka'nın Avrupa gaz pazarından daha fazla gaz satın alması gerektiği anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

LUHANSK VALİSİ: RUSLAR KONTROLÜ ELE GEÇİRİYOR

 • 01.06.2022, 14:54

Luhansk valisi: Rus birlikleri Severodonetsk'in yüzde 70'ini kontrol ediyor

Ukrayna'nın doğusundaki Luhansk bölgesinin valisi, Rus güçlerinin şu anda Severodonetsk'in yaklaşık yüzde 70'inin kontrolüne aldığını söyledi.

Serhiy Haidai bir Telegram gönderisinde, "Bazı Ukraynalı askerler daha avantajlı, önceden hazırlanmış pozisyonlara çekildiler" dedi.

Rusya, Severodonetsk'i ve Siverskyi Donets nehrinin daha yüksek batı yakasındaki Lysychansk'ı ele geçirirse, Moskova'nın önemli bir savaş hedefi olan Luhansk'ın tamamını elinde tutacağı ifadelerine yer verildi.

ALMANYA UKRAYNA YARDIMINI HIZLANDIRDI

 • 01.06.2022, 14:49

Almanya, Kiev'e uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri gönderecek

Şansölye Olaf Scholz, Almanya'nın Ukrayna'ya modern uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri tedarik edeceğini ve teslimatın da en hızlı şekilde yapılması gerektiğine yönelik isteğin Kiev'in yanı sıra Alman muhalefet partilerinden de geldiğini belirtti.

Scholz, Federal Meclis'teki milletvekillerine hükümetin Ukrayna'ya Almanya tarafından diğer NATO ülkeleri ile birlikte geliştirilen IRIS-T füzelerini sağlamaya karar verdiğini söyledi. Almanya'nın Ukrayna'ya düşman topçularının yerini belirlemeye yardımcı olacak radar sistemleri de sağlayacağını söyledi.

PAPA: BUĞDAY SAVAŞ SİLAHI OLARAK KULLANILAMAZ

 • 01.06.2022, 13:46

Papa, buğdayın bir 'savaş silahı' olarak kullanılamayacağını söyledi.

Papa Francis, gıda maddelerinin bir "savaş silahı" olarak kullanılamayacağını söyleyerek Rusya'ya Ukrayna limanlarından buğday ihracatı üzerindeki ablukayı kaldırması çağrısında bulundu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA DANİMARKA'DAN DESTEK

 • 01.06.2022, 13:41

Danimarka, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için parlamentodan destek istiyor.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod Perşembe günü ülke parlamentosundan Finlandiya ve İsveç'in NATO askeri ittifakına katılma tekliflerini desteklemesini isteyecek.

30 NATO müttefikinin tümü,  ABD liderliğindeki güvenlik organının herhangi bir genişlemesini oybirliğiyle onaylamalaması gerekiyor.

RUSYA ABD'Yİ UYARDI

 • 01.06.2022, 13:38

Rusya, ABD'yi Ukrayna'ya silah tedariki konusunda uyardı

Rusya, Washington'un Ukrayna'ya gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat tedarik etme kararını eleştirdi ve bu hareketin iki ülke arasında doğrudan bir çatışma riskini artırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov devlet haber ajansı RIA Novosti'ye, Moskova'nın ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı askeri yardımı “son derece olumsuz” gördüğünü, özellikle de Washington'un Kiev'e HIMARS roket sistemi gönderme planını eleştirdiğini belirtti.

ÇİN'DEN YASAK

 • 01.06.2022, 13:30

Rus haber kaynağı RBK'nın bildirdiğine göre, Çin, Rus havayollarının yabancılara ait jet uçaklarla kendi hava sahasına uçurmasını yasakladı.

UKRAYNA ASKERLERİ YARDIM İSTEDİ

 • 01.06.2022, 11:41

Ukraynalı askerler Rus askerleri tarafından sıkıştırıldıklarını, bölgede büyük kayıp verdiklerini ve canlarını kurtarmak için yardım talep ettiklerini söylediler.

KRAYNALI ÇOCUKLARIN ‘KAÇIRILMASI’ İÇİN YASAL PROSEDÜR

 • 31.05.2022, 17:53

Savaş nedeniyle yetim kalan Ukraynalı refakatsiz çocukların Rus vatandaşlığına kabul edilmesini sağlayan kararname Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla yürürlüğe girdi.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre Putin, imzaladığı son kararname ile Rus askerlerinin işgal altındaki Ukrayna’da çocukları kaçırmasının önünü açtı.

Alınan yeni kararla, Ukraynalı yetim çocukların ve işgal altındaki bölgelerde refakatsiz kalan çocukların basitleştirilmiş prosedürle Rus vatandaşlığına kabul edilmesinin sağlanacağı ifade edildi.

RUS ASKERLERE CEZA YAĞDI

 • 31.05.2022, 17:19

Ukrayna’da sivillere yönelik savaş suçu işledikleri iddiasıyla yargılanan iki Rus askerine 11 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Askerlerin suçlamaları kabul ettikleri belirtildi.

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki bir mahkeme, iki Rus askerini savaş suçları işlemekten suçlu bularak 11,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki yerel mahkemede, Harkiv kentindeki sivil yerleşim yerlerine Grad çoklu roketatar sistemiyle ateş açan iki Rus askerinin davası görüldü.

Mahkeme Rus askerleri Aleksandr Bobıkin ve Aleksandr İvanov’u, savaş yasalarını ihlal etmekten suçlu bularak; her bir asker hakkında 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı aldı.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre, yapılan duruşmada Rus askerlerin suçunu itiraf ettiği bildirildi.

UKRAYNA 600 RUS SAVAŞ SUÇU ZANLISINI BELİRLEDİ

 • 31.05.2022, 16:41

Kiev başsavcısına göre, Ukrayna 600'den fazla Rus savaş suçu zanlısını tespit etti ve bunların yaklaşık 80'ini yargılamaya başladı.

Başsavcı Iryna Venediktova, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, şüpheliler listesinin “Rusya'nın üst düzey askeri, politikacı ve propaganda ajanlarını" içerdiğini söyledi.

Venediktova, Estonya, Letonya ve Slovakya'nın Ukrayna'da uluslararası bir soruşturma ekibine katılmaya karar verdiğini söyledi.

NATO SAVUNMA BAKANINI KAÇIRALIM

 • 31.05.2022, 16:15

Bir Rus milletvekili Ukrayna’da bulunan NATO Savunma Bakanı’nı Moskova’ya kaçırılıp sorgulanmasını istedi. Bu sorgulanmada Batı’nın Kiev’e ne tür emirler verildiğini sorgulamasını istedi.

AZOVSTAL’DA ONLARCA ASKERİN CESEDİNE ULAŞILDI

 • 31.05.2022, 15:19

Rus ordusu tarafından ele geçirilen Azovstal Metalürji Fabrikası’nda bir araç içerisinde 152 Ukraynalı askerin cesedine ulaşıldı. Cesetlerin altına mayınlarla tuzak kurulduğu iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'da savaştaki eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Konaşenkov, Rus askerlerinin Azovstal Metalürji Fabrikası'ndaki sığınaklara yerleştirilmiş bir frigorifik aracın içerisinde mayınlanmış 152 Ukraynalı asker cesedi bulduklarını söyledi.

Rus askerlerinin Azovstal Metalürji Fabrikası sahasında Ukraynalı askerlerin ve Azov taburu mensuplarının saklandığı yer altı sığınağında izotermal bir araç bulduklarını belirten Konaşenkov, "Arızalı bir soğutma sistemine ait bu kapalı araç içerisinde Ukrayna ordusu mensubu 152 asker ve savaşçı cesedi saklanmış." dedi.

YAPTIRIMLAR YETERLİ DEĞİL

 • 31.05.2022, 13:32

Üst düzey Ukraynalı bir yetkili, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarının hala 'yeterli olmadığını' söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığının ofisindeki üst düzey bir yetkiliye göre, Rus petrolünün ithalatını yasaklayan Avrupa Birliği yaptırımları "yeterli değil" ve yaptırımların hızı şimdiye kadar çok yavaştı. 

AB’nin üç ay önce Ukrayna'nın işgalinden bu yana Moskova'ya karşı verdiği en sert misillemede, Pazartesi günü Brüksel'de düzenlenen bir AB zirvesi, yetkililerin Rusya'dan yapılan petrol ithalatının üçte ikisinden fazlasını ve yılın sonuna kadar yüzde 90'ını derhal keseceğini söylediği önlemler üzerinde anlaşmaya vardı. 

Başkan Volodymyr Zelenskiy'in yardımcısı Ihor Zhovkva, "Bana sorarsanız, çok yavaş, çok geç ve kesinlikle yeterli değil derim" dedi.

AGİT'TE GÖREVLİ 1 KİŞİ RUSYA TARAFINDAN SERBET BIRAKILDI

 • 31.05.2022, 13:27

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna'nın doğusunda tutulan dört Ukraynalı personelden birinin serbest olduğunu söyledi

AGİT genel sekreterine göre, izleme misyonu için çalışan ve doğu Ukrayna'da gözaltına alınan dört Ukraynalıdan biri serbest bırakıldı.

Helga Schmid, Twitter'da "Bir ulusal misyon üyesinin serbest bırakılması beni çok rahatlattı" dedi. 

Schmid, Donetsk ve Luhansk'ta tutuklu bulunan üç meslektaşımızın daha serbest bırakılmasını talep ettiğini de sözlerine ekledi.

UKRAYNA MAHKEMESİ'NDEN İKİNCİ HAPİS KARARI

 • 31.05.2022, 13:17

Ukrayna mahkemesi iki Rus askerine hapis cezası verdi

Ukrayna mahkemesi iki Rus askerini doğu Ukrayna'da bir kasabayı bombalamaktan 11 buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu, Rus işgalinin başlamasından bu yana ikinci savaş suçu kararı.

UKRAYNA UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

 • 31.05.2022, 13:10

Rusya, Ukrayna uçağını düşürdüğünü açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıkalamada Ukrayna'nın Mykolaiv bölgesinde bir Ukrayna Su-25 savaş uçağının düşürdüğünü ve doğu Ukrayna'da bir radar istasyonunu ve iki mühimmat deposunu bombaladığını bildirdi.

LETONYA: RUSYA'YA YENİ YAPTIRIM PAKETİ YOLDA

 • 31.05.2022, 13:02

Letonya, AB'nin Rus petrolüne yönelik yasaklarına olumlu bakıyor.  Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, AB'nin Rusya'nın petrol ithalatının çoğunu yasaklama anlaşmasına övgülerde bulunarak AB’nin Moskova’ya altıncı yaptırım paketi için hazırlandıklarını belirtti. 

 Karins, Macaristan’ın tüm direnişene rağmen 27 ülke lideri varılan anlaşmalarla birlikte Rusya’yı ekonomik olarak kısıtlamak için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyledi.

RUSYA'DA KRİPTO PARALAR ÖDEME SİSTEMİ OLABİLİR

 • 18.05.2022, 23:19

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, kripto paraların ülkede bir ödeme sistemi olarak yasallaşabileceğini söyledi. Manturov, başkent Moskova'da düzenlenen Yeni Ufuklar adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rusya'da kripto paraların kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

RUSYA'DA KRİPTO PARALAR ÖDEME SİSTEMİ OLABİLİR

Kripto paraların bir ödeme sistemi olarak yasallaşıp yasallaşmayacağına yönelik soru üzerine Manturov, "Bence yasallaşacak. Buradaki asıl soru bunun nasıl ve ne zaman olacağı, nasıl düzenleneceğidir." dedi.

Rus hükümetinin ve Rusya Merkez Bankası'nın bu konu üzerinde yoğun şekilde çalıştığını dile getiren Manturov, "Herkes zamanın bunu gerektirdiğini, er ya da geç bir şekilde gerçekleşeceğini anlıyor." ifadesini kullandı.

AVUSTRALYA, RUS GAZETECİLERE DE YAPTIRIM UYGULADI

 • 18.05.2022, 21:22

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığından (DFAT) yapılan açıklamada, aralarında Rusya Segodnya Uluslararası Enformasyon Ajansı Genel Müdürü Dmitry Kiselev'in de bulunduğu 4 Rus gazeteci ve memurun yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Bunun yanı sıra, Rusya Devlet Radyo ve Televizyon Kurumundan (VGTRK) savaş muhabiri Yevgeny Poddubny ve Avrupa Yayın Birliği üyesi Rusya televizyon kanalı Channel One'da yorumcu olan Mikhail Leontyev'e de yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarına yönelik yaptırım uygulayan Avustralya, Wagner askeri şirketi ve iki Belarus kuruluşunun da yeni yaptırım listesinde yerini aldığını duyurdu.

YELLEN: RUS VARLIKLARINA EL KOYAMAYIZ

 • 18.05.2022, 19:09

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'nın saldırısının sona ermesinin ardından Ukrayna'nın yeniden inşasına yardımcı olmak için ABD'nin dondurulan Rus Merkez Bankası varlıklarına el koymasının yasal olmayacağını bildirdi.

YELLEN: RUS VARLIKLARINA EL KOYAMAYIZ

Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'nın yeniden inşasının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soru üzerine Yellen, Ukrayna'daki muazzam yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya'dan bu bedelin en azından bir kısmını ödemesi için yardım istenmesinin çok doğal olduğunu düşündüğünü belirtti.

RUSYA, BİR MİLYONU AŞKIN UKRAYNALIYI KAÇIRDI

 • 18.05.2022, 16:45

Ukrayna’da 223 bini çocuk olmak üzere 1,3 milyondan fazla Ukraynalı, Rus birlikleri tarafından zorla Rusya’ya sınır dışı edildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, vatandaşlarının yasadışı şekilde sınır dışı edilmesiyle ilgili, “Sınır dışı edilen vatandaşlarımızın kendi topraklarına getirilmesi konusunda hazırlığımız sürecek.” dedi.

Denisova, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile gerçekleşen çevrimiçi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Grandi ile Ukraynalı vatandaşların işgalci Rus birlikleri tarafından zorla sınır dışı edilmesi konusunu ele aldığını bildirdi.

RUSYA: İSVEÇ'E KARŞI TAVRIMIZ DEĞİŞİR

 • 18.05.2022, 16:45

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsveç'in Moskova Büyükelçisi Malena Mard'ın İsveç hükümetinin NATO'ya katılım kararı hakkında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov'a bilgi verdiği belirtildi.

RUSYA: İSVEÇ'E KARŞI TAVRIMIZ DEĞİŞİR

Rus tarafının, İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na katılımı konusundaki tutumuna ilişkin bir çok defa resmi açıklamalar yaptığına işaret edilerek, bu tutumun, "ulusal güvenliği sağlama yolları konusundaki seçimin her devletin egemenlik hakkı olduğu ancak bunun diğer ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmaması gerektiği" görüşüne de dayandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Askeri-teknik yönler de dahil olmak üzere tepkimiz ve olası misilleme önlemlerimiz, İsveç topraklarında yabancı askeri üsler ve saldırı silah sistemleri konuşlandırılması dahil İsveç'in Kuzey Atlantik İttifakı'na entegrasyonunun gerçek sonuçlarına bağlı olacaktır." ifadesine yer verildi.

RUSYA: YAPTIRIMLARA YETECEK PARAMIZ VAR

 • 18.05.2022, 14:26

Bakan Siluanov, başkent Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın yaptırımlarda ilk şoku atlattığını belirten Siluanov, “Evet ekonomimizde düşüş olacak. Ekonominin tüm bu kısıtlamalara tepki vermemesi olanaksızdı. Ancak destek önlemleri almasaydık düşüş daha sert olurdu. İlk şoku atlattığımızı düşünüyoruz ancak yine de ilave yaptırım paketleri hazırlıyorlar.” diye konuştu.

Siluanov, teknoloji alanında uygulanan kısıtlamaları aşmanın zaman alacağına işaret ederek, “Ancak makul bir bütçe ve mali politikayla ilave yaptırımlara direnç sağlayacağız ve mali bağımsızlığımızı muhafaza edeceğiz. Duvarlar örüp kendimizi içerisine kapatmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

  RUSYA'NIN YENİLMEZ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

  • 11.05.2022, 21:32

  İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Rusya'nın "yenilmez" olmadığını gösterdiğini belirtti. Draghi, resmi temaslarda bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington'daki İtalyan büyükelçiliğinde İtalyalı basın mensuplarına temasları ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  RUSYA'NIN YENİLMEZ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

  ABD Başkanı Joe Biden ile dünkü görüşmelerinin iyi geçtiğini aktaran Draghi, "Ukrayna'yı destekleme ve Moskova'ya baskı yapma konusunda mutabık olduğumuzu gördük. Bununla birlikte artık barışın nasıl inşa edilebileceğini de kendimize sorduk. Bu tabii Ukrayna'ya dayatılan değil, Ukrayna'nın istediği bir barış olmalı." dedi.

  Savaşın pek çok şeyi değiştirdiğini dile getiren Draghi, "Başlangıçta Hz. Davud ve Golyat'ın (Calut) mücadelesi gibi düşünülen bir savaştı. Esasen çaresiz görünen bir savunma var gibiydi, bugün ise bu durum, tamamen terse dönmüş durumda. Kesinlikle bir Golyat yok. Savaş, sahada konvansiyonel silahlarıyla yenilmez bir güç gibi görünen şeyin yenilmez olmadığını gösterdi." diye konuştu.

  RUSYA UKRAYNA'NIN DOĞUSUNU VURUYOR

  • 11.05.2022, 21:16

  Ukrayna makamları, Rusya’nın ülkenin doğusundaki saldırılarına devam ettiğini belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanlığından savaşın 77. gününe ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna'ya karşı savaş açan Rus ordusunun Belarus topraklarından füze ve hava saldırıları düzenleme olasılığının bulunduğu dile anlatıldı.

  Açıklamada, ülkenin doğusundaki saldırılarını sürdüren Rus ordusunun en aktif faaliyetlerinin Slobojansk ve Donetsk yönlerinde gözlemlendiği kaydedildi. Rusya’nın, Harkiv yönünde saldırı operasyonları yapmadığı ve Ukrayna birliklerinin saldırı hızını yavaşlatmak için savunmaya geçtiği aktarılan açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı operasyonu sonucu Harkiv yakınlarındaki Pitomnik yerleşim alanının işgalden kurtarıldığı bildirildi.

  Açıklamada, Rus ordusunun, Slavyansk yönünde yeniden saldırıya geçmek için gereken koşulları yaratmaya odaklandığı ve bölgeye askeri malzeme ve teçhizat yığmaya devam ettiği dile getirildi.

  “PUTİN, HİTLER’DEN DAHA TEHLİKELİ”

  • 11.05.2022, 14:10

  Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda, Rus lider Putin’in "canavarca ideolojisi" hakkında uluslararası topluma çağrıda bulundu.

  “PUTİN, HİTLER’DEN DAHA TEHLİKELİ”

  Polonya Başbakanı  Morawiecki, "Putin ne Hitler ne de Stalin. Ne yazık ki o daha tehlikeli. Putin emrinde ölümcül silahlara sahip olmakla da kalmıyor, propagandasını yaymak için medyayı elinde tutuyor." ifadelerini kullandı.

  Putin'in "Russkiy Mir" (Rus Barışı) ideolojisinin tüm Avrupa için ölümcül bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Morawiecki, uluslararası toplumu derhal Ukrayna'yı Putin'in etkisinden kurtarmaya odaklanmaya çağırdı.

  RUS ORDUSU AĞIR ZAYİAT VERMEYE DEVAM EDİYOR

  • 11.05.2022, 12:20

  Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından Rus ordusunun 24 Şubat-11 Mayıs dönemindeki kayıplarına ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 350 askerini daha kaybettiği belirtildi.

  Açıklamada, Rus ordusunun toplam 26 bin 350 asker kaybettiği ve Ruslara ait 199 uçak, 160 helikopter, 1187 tank, 2 bin 856 zırhlı araç, 528 top, 185 roketatar sistemi ve 87 hava savunma sisteminin imha edildiği bildirildi.

  Rus güçlerinin 1997 araç, 12 gemi ve hafif sürat teknesi ile 390 insansız hava aracını da yitirdiği aktarılan açıklamada, Rusların fırlattığı 94 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

  AB’NİN GAZ MALİYETİ 250 MİLYAR AVRO ARTABİLİR

  • 11.05.2022, 09:37

  Düşünce kuruluşu Ember ve Global Witness tarafından hazırlanan analize göre, AB, Rus gazına bağımlılığı azaltmak için hazırladığı planı REPowerEU kapsamında doğal gazdan 2 bin 280 teravatsaat elektrik üretimi öngörüyor. Bu miktar, AB'nin 55'e Uyum Paketi'ndeki 2 bin 825 teravatsaate göre daha düşük olmasına rağmen maliyeti yüksek.

  AB’NİN GAZ MALİYETİ 250 MİLYAR AVRO ARTABİLİR

  Avrupa Komisyonunun, 55'e Uyum Paketi'nde doğal gaz fiyatlarının 2030'da megavatsaat başına 19 avro olacağını hesaplamasına rağmen Avrupa'da gaz gösterge fiyatı, vadeli kontratlarda 2030 için megavatsaat başına 33 avro seviyesinde bulunuyor. Komisyonun öngördüğü fiyatlar dikkate alındığında gaz faturası 2030'da 34 milyar avro artış gösteriyor.

  Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de bu yılki fiyat seviyesi ise megavatsaat başına 98 avro. Analize göre, AB'nin mevcut gaz kullanım planları bugünkü yüksek fiyatların devam etmesi durumunda 2030'a kadar beklenenden 250 milyar avro daha fazla maliyet oluşturabilir.

  ABD’DEN UKRAYNA’YA 40 MİLYAR DOLAR YARDIM

  • 11.05.2022, 06:55

  Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Joe Biden'ın 29 Nisan'da Kongre'ye sunduğu 33 milyar dolarlık yardım paketi talebini oyladı. Fon miktarı 40 milyar dolara yükseltilirken yardım paketi talebi, 57 vekilin "hayır" oyuna karşı 368 vekilin "evet" oyu ile kabul edildi.

  Söz konusu fonun büyük çoğunluğu Ukrayna'ya savunma yardımına ayrılacak. Paketin resmileşmesi için Senato'nun onayını alması, daha sonra da ABD Başkanı Joe Biden'ın onayına sunulması gerekiyor.

   RUSYA’NIN UKRAYNA İŞGALİ SOYKIRIM OLARAK KABUL EDİLDİ

   • 10.05.2022, 15:09

   Litvanya Parlamentosu oy birliğiyle, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşını "soykırım" olarak tanıma kararı aldı.

   RUSYA’NIN UKRAYNA İŞGALİ SOYKIRIM OLARAK KABUL EDİLDİ

   Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyonunun (LRT) haberine göre, 128 lehte oyla kabul edilen kararda, Rusya’nın Ukrayna topraklarınsa savaş suçu işlediği belirtildi.

   Açıklamada ayrıca Rusya'nın askeri güçleri ve paralı askerlerinin Buça, İrpin, Mariupol, Borodyanka ve Hostomel başta olmak üzere Ukrayna topraklarında "toplu savaş suçu" işlediğine işaret edildi.

   RUSYA’DAN SIRBİSTAN’A KOSOVA GÜVENCESİ

   • 10.05.2022, 14:52

   Rusya’nın Sırbistan Büyükelçisi Aleksandar Botsan Harçenko, Rusya’nın Kosova konusundaki tutumunda bir değişiklik olmadığını ve olamayacağını söyledi.

   Büyükelçi Harçenko, “Kosova’yı tanımıyoruz ve en başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere tüm uluslararası forumlarda Belgrad’ı destekliyoruz” diye konuştu.

   Sırbistan'da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic yönetimi, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana BM Genel Kurulu'nda Rusya'yı kınayan tasarılara destek vermiş ancak AB'nin Rusya karşıtı yaptırımlarına katılmayı reddetmişti.

   RUS ORDUSUNDA 26 BİN KAYIP

   • 10.05.2022, 10:46

   Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından Rus ordusunun 24 Şubat-10 Mayıs dönemindeki kayıplarına ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 350 askerini daha kaybettiği belirtildi.

   RUS ORDUSUNDA 26 BİN KAYIP

   Açıklamada, Rus ordusunun toplam 26 bin asker kaybettiği ve Ruslara ait 199 uçak, 158 helikopter, 1170 tank, 2 bin 808 zırhlı araç, 519 top, 185 roketatar sistemi ve 87 hava savunma sisteminin imha edildiği vurgulandı.

   Rus güçlerinin 1980 araç, 12 gemi ve hafif sürat teknesi ile 380 insansız hava aracını da yitirdiği aktarılan açıklamada, Rusların fırlattığı 94 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

   RUSYA ESKİ SOVYET FÜZELERİNİ KULLANMAYA BAŞLADI

   • 09.05.2022, 17:32

   Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna işgalinde sürekli olarak eski sistemleri kullanıyor. Defense Express'in haberine göre Rus Silahlı Kuvvetleri, yeni nesil sistemlerinin tükenmesinden ötürü Sovyet üretimi X-22 havadan karaya X-22 füzeleri kullanmaya başladı.

   Haberde, Rusya'nın Ukrayna hedeflerini Kalibr ve İskender seyir füzeleri vurduğu ve X-22 füzelerinin bundan iki kat güçlü harp başlığına sahip olduğu belirtildi.

   RUSYA SON 24 SAATTE 48 SALDIRI DÜZENLEDİ

   • 09.05.2022, 15:35

   Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanik, Rus ordusunun son 24 saatte Harkiv ve Donetsk bölgelerine 48 hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

   RUSYA SON 24 SAATTE 48 SALDIRI DÜZENLEDİ

   Motuzyanik, başkent Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya arasında 2 aydan fazla devam eden savaşa dair bilgi paylaştı.

   Motuzyanik, "Rus yönetimi, işgal altındaki toprakları Rusya'ya entegre etme yönünde adımlar atıyor." dedi.

   ZELENSKİ: "UKRAYNA’NIN İKİ ZAFER BAYRAMI OLACAK"

   • 09.05.2022, 13:01

   Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, 9 Mayıs dolayısıyla yayınladığı video mesajında, "Hitler karşıtı koalisyonun bir parçası olarak Nazizm'i yenen atalarımızla gurur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

   Rusya'nın, Ukrayna'nın, 9 Mayıs'ı ve Nazizm'e karşı kazanılan zaferi kutlamayı reddedeceğini hayal ettiğini, oysa 2. Dünya Savaşı'nda milyonlarca Ukraynalının Nazizm'e karşı savaştığını, Nazileri Luhansk ve Donetsk'ten, Yalta, Simferopol, Kerç ve tüm Kırım'dan kovduğunu, Herson, Melitopol, Berdyansk ve Mariupol'u işgalcilerden kurtardığını belirten Zelenski, "(Atalarımız) Nazileri, Ukrayna'nın dört bir yanından kovdular ama bu şehirler bize ilham veriyor, işgalcileri kesinlikle kendi topraklarımızdan süreceğimize dair bize inanç veriyor." diye konuştu.

   Zelenski, "Bu iki ordunun savaşı değil, bu iki dünya görüşünün savaşıdır. Biz kendi yolumuza giden özgür insanlarız. Kimseye toprağımızdan bir parça vermeyiz. Bugün Nazizm'e karşı Zafer Bayramı'nı kutluyoruz ve kimsenin zaferimizi ilhak etmesine izin vermeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

   “25 BİN 650 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ"

   • 09.05.2022, 11:33

   Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı’nın facebook sitesinden yayınlanan  bilgiye göre, 24 Şubat’tan bu güne kadar 25 bin 650 Rus askerinin öldürüldüğü bildirildi. 

   “25 BİN 650 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

   ABD, RUSYA’YA YAPTIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

   • 09.05.2022, 06:56

   G7 liderlerinin çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin katılımıyla düzenledikleri zirvenin ardından ABD'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar geldi.

   ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın savaş kabiliyeti açısından kritik önem taşıyan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği aktarıldı.

   Açıklamada, bunlar arasında Rusya'nın en önemli iki bankasının yönetim kurulu üyeleri, bir Rus devlet bankası ve 10 bağlı kuruluşu, devlet destekli bir silah üreticisi ile devlet kontrolündeki üç televizyon kanalının yer aldığı kaydedildi.

   ZELENSKİ ÇOK NAMLULU ROKETATAR İSTEDİ

   • 09.05.2022, 00:57

   Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus saldırılarından sivillerin korunması için çok namlulu roketatarlara ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Çevrim içi düzenlenen G7 Liderler Zirvesine katılan Zelenskiy, Ukrayna ve Rusya arasında 2 aydan fazla devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

   ZELENSKİ ÇOK NAMLULU ROKETATAR İSTEDİ

   Rus ordusunun dün, Ukrayna'nın Luhansk bölgesindeki Bilohorivka köyüne havadan saldırı düzenlediğine dikkati çeken Zelenskiy, "Rus bombasıyla yapılan saldırıda burada 60 kişi öldürüldü. Bu kişiler, köydeki okulda saldırılardan saklanıyordu. Bu, Nazilerin Avrupa'ya yaptığı kötülüğü taklit etmek demektir." dedi.

   Rusya'nın Odessa ve diğer kentlere saldırı düzenlediğini belirten Zelenskiy, "Sivilleri Rus saldırılarından koruyabilecek çok namlulu roketatarlara ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

   TRUDEAU: PUTİN İŞLENEN İĞRENÇ SUÇLARDAN SORUMLU

   • 09.05.2022, 00:06

   Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna'da "iğrenç savaş suçları" işlendiğini ve bunlardan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sorumlu olduğunu söyledi. Ani bir kararla bugün erken saatlerde Ukrayna'ya giden Trudeau, Rusya'nın başlattığı savaşın derin izlerinin görüldüğü Kiev yakınlarındaki İrpin şehrine ziyarette bulundu.

   Ziyaret sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de bir araya gelen Trudeau, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Trudeau burada, Rusya'nın saldırılarına karşı direnen Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım ve finansman desteği vereceklerini açıkladı.

   Başbakan Trudeau, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, işlenen iğrenç savaş suçlarından sorumlu olduğu artık açıktır." dedi.

   PUTİN SAVAŞI KAZANAMAYACAK

   • 08.05.2022, 21:57

   Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa'da sona ermesinin 77. yıl dönümü nedeniyle televizyondan halka hitap ettiği konuşmasında, Rusya'nın başlattığı savaşın ne zaman ve nasıl sona ereceğini söyleyemeyeceğini belirterek şunları kaydetti:

   PUTİN SAVAŞI KAZANAMAYACAK

   "Ancak bir şey açık; Rusya'nın dikte ettiği bir barış olmayacak. Ukrayna ve biz bunu kabul etmeyeceğiz. Putin savaşı kazanamayacak. Ukrayna hayatta kalacak. Özgürlük ve güvenlik galip gelecek." ifadelerini kullandı.

   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı boyunduruk altına almak istediğini savunan Scholz, Putin'in, Ukraynalıların "kültürlerini ve kimliklerini yok etmek istediğini" söyledi.

   G7 ÜLKELERİNDEN, RUSYA'YA YENİ PETROL YAPTIRIMI

   • 08.05.2022, 21:36

   Beyaz Saray, G7 liderlerinin bugün çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin katılımıyla düzenledikleri zirve sonrası yazılı bir açıklama yaparak, Rusya'ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu.

   Liderlerin, Ukrayna'yı müzakere masasında ve sahada desteklemeye devam edeceklerini dile getirdikleri belirtilen açıklamada, Rusya'ya bugüne kadar uygulanan yaptırımların ülkenin son 15 yılda elde ettiği kazanımları yok ettiği aktarıldı.

   RUSYA’DAN YILAN ADASI CEVABI

   • 08.05.2022, 12:55

   Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz'deki Yılan Adası’nda Ukrayna ordusuna ait 2 adet Su-24 bombardıman uçağının vurularak salvolarına son verildiğini açıkladı.

   RUSYA’DAN YILAN ADASI CEVABI

   Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

   Gece boyunca havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Harkiv bölgesindeki Ukrayna ordusuna ait bir tugayın komuta merkezi ile Artsız yerleşim birimi yakınındaki Çervonoglinskoye askeri havaalanının iletişim merkezinin imha edildiğini belirten Konaşenkov, “Odessa’da Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin 1241 projesinin bir korveti yok edildi.” dedi.

   Rus hava muharebe taktik birliklerinin 130 Ukrayna askeri unsurunu vurduğunu kaydeden Konaşenkov, bunların arasında Bahmut ve Krasnopolye bölgelerinde askeri birliklerin ve teknik araçların toplandığı 123 alan, 2 topçu bataryası, 2 mühimmat, füze ve top cephaneliği olduğunu aktardı.

   Konaşenkov, 420’ye yakın Ukraynalı silahlı gücün öldürüldüğünü, 55 askeri teknik aracın imha edildiğini bildirdi.

   Rus hava savunma sistemlerinin, gece boyunca Yılan Adası üzerinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 2 Su-24 model bombardıman uçağı, bir Mi-24 helikopterini vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Odessa bölgesinde gün boyunca toplamda 4 Ukrayna uçağı, 3'ünde çıkarma birlikleri bulunan 4 helikopter, 3 insansız hava aracı ve Ukrayna donanmasına ait bir hücumbotun yok edildiğini dile getirdi.

   Füze ve topçu birliklerinin Harkiv bölgesinde 2 S-300 hava savunma füze sistemini vurduğunu da belirten Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 156 uçak, 116 helikopter, 765 insansız hava aracı, 297 hava savunma füze sistemi, 2 bin 927 tank ve zırhlı araç, 335 çok namlulu roketatar, 1393 obüs ve havan topu, 2 bin 746 özel askeri araç yok edildi.” diye konuştu.

   UKRAYNA, RUS ORDUSUNUN KAYIPLARINI AÇIKLADI

   • 08.05.2022, 11:49

   Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 24 Şubat-8 Mayıs arasındaki kayıtlarına göre Rus ordusunun yaklaşık 25 bin 500 asker, 199 uçak, 156 helikopter ve 1130 tankını kaybettiğini bildirdi.

   Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından Rus ordusunun 24 Şubat-8 Mayıs dönemindeki kayıplarına ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 400 askerini daha kaybettiği belirtildi.

   Açıklamada, Rus ordusunun toplam 25 bin 500 asker kaybettiği ve Ruslara ait 199 uçak, 156 helikopter, 1130 tank, 2 bin 741 zırhlı araç, 509 top, 179 roketatar sistemi ve 86 hava savunma sisteminin imha edildiği vurgulandı.

   Rus güçlerinin 1961 araç, 12 gemi ve hafif sürat teknesi ile 360 insansız hava aracını da yitirdiği aktarılan açıklamada, Rusların fırlattığı 92 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği kaydedildi.

   Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.

   RUSYA'NIN SALDIRILARI SONUCU 7 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

   • 08.05.2022, 10:09

   Rusya'nın sivillerin bulunduğu bir okula yaptığı saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybederken 30 kişi de hafif yaralı olarak kurtarıldı.

   RUSYA'NIN SALDIRILARI SONUCU 7 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

   Rusya dün Belogorovka bölgesinde siviller sığındığı bir okula bombalı saldırı düzenlemişti.  Ukraynalı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, saldırı sonucu kurtarma ekipleri, 7 kişinin cansız bedenine ulaşırken, yıkıntılar altında kalan 60 kişinin ise hayatlarından ümidi kesmiş durumda.

   Rusya’nın okul saldırısı sonucu 30 kişinin ise yara almadan kurtulduğu açıklandı.

   UKRAYNA-RUSYA SAVAŞINDA ÖLEN ÇOCUK SAYISI AÇIKLANDI

   • 08.05.2022, 09:38

   Ukraynalı yetkililerden yapılan açıklamaya göre Rusya'nın saldırıları sonucu 225 çocuk hayatını kaybetti.

   Ukraynalı yetkililerin bugün açıkladığı rakamlara göre ülke topraklarına yapılan saldırılar sonucu ölen çocuk sayısı 225 oldu.  Yarılı çocuk sayısı ise 413 olarak açıklandı.

   Yapılan açıklamada, çocuk ölümlerinin en yüksek olduğu yerler ise şu şekilde sıralandı:

   Donetsk bölgesi 139, Kyiv bölgesi 116, Kharkiv 98, Chernihiv 68, Kherson 46, Mykolaiv 44, Luhansk 42, Zaporizhia 28, Sumy 17, Kyiv city - 16, Zhytomyr 15.

   SAVAŞTA 10 SAĞLIK UZMANI ÖLDÜ

   • 08.05.2022, 07:54

   Ukrayna Sağlık Bakanı Lyaşko, devam eden Ukrayna-Rusya savaşında 10 sağlık uzmanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

   Bakan Viktor Lyaşko ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, başkent Kiev'de basın toplantısı düzenledi.

   Rusya ve Ukrayna arasındaki 24 Şubat'ta beri devam eden savaşa değinen Lyaşko, "Savaş esnasında sağlık uzmanlarından 10'u hayatını kaybetti, 40'ı ise yaralandı." dedi.

   Ülke genelinde 40 hastanenin tamamen yok edildiğini belirten Lyaşko, "Yaklaşık 500 hastane hasar gördü ve orada hizmetin verilmesi imkansızdır. Bu, DSÖ'nün prensiplerini ihlal ediyor. Rusya yasaklanan silahlar kullanıyor ve tüm uluslararası sözleşmeleri ihlal ediyor. Tüm meslektaşlarımdan Rusya'nın özgür Ukrayna'yı rahat bırakması için elinden geleni yapmalarını istiyorum." şeklinde konuştu.

   DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus de sağlık sisteminin savaş esnasında hedef alınmaması gerektiğini vurgulayarak, "DSÖ, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaş başlatmasından bu yana, 15 bin hastaneye destek sağladı ve 650 kişiye tıbbi malzeme verdi." dedi.

   Ukrayna'nın komşu ülkelerinde bulunan Ukraynalı vatandaşlara da destek sağladıkları dile getiren Ghebreyesus, "Ukrayna'nın batı bölgesinde, DSÖ'nün çalışmaları sayesinde tahliyeleri desteklemek amacıyla 3 sağlık merkezi faaliyete geçti." ifadelerini kullandı.

   PUTİN SAVAŞI KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZ

   • 07.05.2022, 23:57

   Rusya’nın saldırılarının sorunsuz gitmediğini belirten ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Rus liderin karşılaştığı zorluklara rağmen kolayca havlu atmayacağını söyledi.

   PUTİN SAVAŞI KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZ

   Burs, Putin’in savaşı kaybetmeyi göze alamayacağını ifade etti.

    MARİUPOL'DEN KADIN, YAŞLI VE ÇOCUKLAR TAHLİYE EDİLDİ

    • 07.05.2022, 22:25

    Rusya’nın kuşattığı Ukrayna’nın Mariupol şehrinde Azovstal tesislerindeki tüm kadın, çocuk ve yaşlıların tahliye edildiği bildirildi.

    Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, yaptığı açıklamada, Mariupol’deki insani operasyon kapsamında Azovstal’daki tüm kadın, çocuk ve yaşlıların kurtarıldığını belirtti.

    Vereşçuk, "Devlet Başkanı'nın talimatı yerine getirildi, Azovstal'daki tüm kadın, çocuk ve yaşlılar tahliye edildi. Mariupol insani operasyonunun bu kısmı tamamlandı." ifadesini kullandı.

     72 GÜNLÜK İŞGALE RAĞMEN, UKRAYNA HAVA KUVVETLERİ HALA DİRENİYOR

     • 07.05.2022, 21:10

     Rusya'dan yapılan açıklamada, Rus hava savunma araçlarının, sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti yakınlarında bulunan Preobrazhenie bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet Su-25 ve bir adet MiG-29 uçağı düşürüldü. Ayrıca yapılan saldırıda 4 adet Toçka-U balistik füzesi ele geçirildiği belirtildi.

     72 GÜNLÜK İŞGALE RAĞMEN, UKRAYNA HAVA KUVVETLERİ HALA DİRENİYOR

     Ukrayna Hava Kuvvetlerinin yaklaşık 2,5 aylık işgal ve saldırıya rağmen hala uçuş yapabiliyor olması dikkat çekti.

      AZOVSTAL'DAN 50 SİVİL DAHA TAHLİYE EDİLDİ

      • 07.05.2022, 14:48

      Rus işgali altında bulunan Mariupol Azovstal fabrikasından bugün (7 Mayıs) 50 sivilin daha tahliye edildiği bildirildi. 

      RUSYA, SİLAH SEVKİYATLARINI YOK ETTİĞİNİ DUYURDU

      • 07.05.2022, 13:16

      Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklamalar yaptı.

      RUSYA, SİLAH SEVKİYATLARINI YOK ETTİĞİNİ DUYURDU

      Ukrayna'da Rus ordusunun taarruzlarını sürdürdüğünü aktaran Konaşenkov, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle askeri birliklerin ve teknik araçların toplandığı 5 alan ile Donetsk'teki Bahmut yerleşim biriminin yakınlarında bir mühimmat deposunun vurulduğunu belirtti.

      Rus hava muharebe taktik birliklerinin gece boyunca 18 Ukrayna askeri nesnesini vurduğunu belirten Konaşenkov, bunların arasında Harkiv bölgesinde 2 komuta merkezi, Odessa bölgesinde 3 mühimmat ve yakıt deposunun yok edildiğini ifade etti.

      İTALYA, LÜKS RUS YATINA EL KOYDU

      • 07.05.2022, 09:36

      Ekonomi ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Daniele Franco'nun imzaladığı kararname doğrultusunda, Carara yat limanında demirli "Şehrazat" isimli yata dün akşam mali polis ekiplerince el konulduğu belirtildi.

      Bakanlık açıklamasında, lüks yatın kime ait olduğu açıkça belirtilmezken, yatın Rus hükümetinin önde gelen unsurlarıyla bağlantılı olduğu ifade edildi.

      Bazı bakım ve tadilat işleri için eylülden beri Carara'da demirli olan lüks yat, bir süredir İtalyan mali polisinin yürüttüğü soruşturma kapsamında inceleme altındaydı.

      ABD’DEN UKRAYNA'YA MİLYONLARCA DOLARLIK EKİPMAN

      • 07.05.2022, 09:15

      ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "Kremlin'in haksız ve acımasız savaşının başlamasının üzerinden iki aydan fazla bir süre geçerken, Ukrayna halkının başardıklarından etkilenmemek mümkün değil. Ayrıca başarılı olacaklarına inanmamak da mümkün değil çünkü mücadele etme iradesine ve becerisine sahip olduklarını gösterdiler." ifadelerini kullandı.

      ABD’DEN UKRAYNA'YA MİLYONLARCA DOLARLIK EKİPMAN

      Ukrayna'nın Rusya'nın saldırı ve yıkımlarına rağmen "özgür ve bağımsız bir ülke" olarak kalacağını vurgulayan Blinken, "Başkan'dan (Joe Biden) gelen bir yetki uyarınca, Ukrayna'ya daha fazla acil askeri yardım sağlamak için ABD Savunma Bakanlığı envanterinden 150 milyon dolar değerinde ek silah ve teçhizatın çekilmesine izin veriyorum. Bu yetki, Ağustos 2021'den bu yana Ukrayna için Savunma Bakanlığı envanterlerinden yapılan dokuzuncu silah, teçhizat ve malzeme alımıdır." açıklamasında bulundu.

      PUTİN'İ KİM ENGELLEYECEK?

      • 07.05.2022, 08:16

      Rusya konusunda araştırmalarıyla bilinen araştırmacı-gazeteci Christo Grozev, Vladimir Putin'in Ukrayna'yı veya Batı'yı nükleer silahlarla olası vurma emrinin üst düzey komutanları tarafından göz ardı edileceğini iddia etti.

      Gazeteci Grozev, birçok askeri ve güvenlik yetkilisinin yanı sıra oligark yakınlarının da Putin'in ölmekte veya ağır hasta olduğuna inandığı bilgisini paylaştı. Grovez bu iddiasını, Putin’in son dönemlerde verdiği görüntülerin analizleri ve aldığı istihbarata bağladı.

      Grozev’e göre Putin’in emrindeki askerler olası bir nükleer saldırının sonuçlarına katlanamayacakları yönünde.

      UKRAYNA LİMANLARINDA 70 GEMİ BLOKE EDİLDİ

      • 06.05.2022, 21:54

      Ukrayna limanlarında yaklaşık 70 geminin, Mariupol Limanı'nda ise 6 yabancı geminin bloke edilmiş durumda olduğu bildirildi.

      UKRAYNA LİMANLARINDA 70 GEMİ BLOKE EDİLDİ

      Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Vaskov, yaptığı açıklamada, ülkedeki limanlarda yaklaşık 70 geminin bloke edildiğini kaydetti.

      Vaskov, "Bugün, yaklaşık 70 gemi, denize açılmasının imkansız olduğu limanlarda bloke edilmiş durumda. Mürettebatla ilgili durum Mariupol'da en kötüydü, çünkü diğer limanlarda mürettebat karadan tahliye edilebildi." dedi.

      AB, PETROL YAPTIRIMI İÇİN OYBİRLİĞİNİ ARIYOR

      • 06.05.2022, 16:27

      AB üyesi ülke temsilcilerinin Brüksel'de yaptığı toplantıda, Rusya'ya uygulanacak 6'ncı yaptırım paketinin detayları görüşülüyor.

      AB Komisyonu, geçen günlerde üye ülkelere yeni yaptırım paketi taslağını göndermişti.

      Pakette, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda yer alan yüksek rütbeli subaylar ve bazı kişilerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank ve diğer 2 bankanın uluslararası ödeme sistemi SWIFT'ten çıkarılması, Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya'nın danışmalık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya'dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılması yer alıyor.

      Uluslararası basında yer alan habere göre, AB Komisyonu, bazı üye ülkelerin karşıt tutumu nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde bazı değişiklikler teklif etti.

      MACARİSTAN’DAN AB’NİN YAPTIRIM TEKLİFİNE VETO

      • 06.05.2022, 11:55

      Başbakan Orban, Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio'daki haftalık konuşmasında, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in açıkladığı, Rusya'dan petrol alınmasını da yasaklamayı planlayan yeni yaptırım paketinin "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

      MACARİSTAN’DAN AB’NİN YAPTIRIM TEKLİFİNE VETO

      Macaristan'da liman olmamasından dolayı halihazırda ülkeye petrolün sadece borularla ve Rusya'dan geldiğini belirten Orban, "Petrol ambargosu eğer kabul edilirse, Macaristan ekonomisine atılan bir atom bombası anlamına gelecek." diye konuştu.

      FİJİ’DE RUS OLİGARKIN YATINA EL KONULDU

      • 06.05.2022, 07:55

      Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

      Rus milyarder Kerimov'un 300 milyon dolarlık süper lüks yatına Fiji'de el konulduğunu belirten Psaki, bu işlemin ABD'nin talebi üzerine Fiji yönetimi tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

      Öte yandan görevini 13 Mayıs'ta devredeceği Karine Jean-Pierre ile podyuma çıkan Psaki, halefini tebrik etti.

      MOSKOVA KRUVAZÖRÜ ABD İSTİHBARATIYLA MI BATIRILDI?

      • 06.05.2022, 07:32

      Rusya'nın Karadeniz'deki sancak gemisi Moskova kruvazörünün Ukrayna tarafından nasıl vurulduğu halen merak konusu iken ABD'den geminin batırılmasına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

      MOSKOVA KRUVAZÖRÜ ABD İSTİHBARATIYLA MI BATIRILDI?

      NBC haber kanalının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde ABD istihbaratının paylaştığı istihbarat bilgisinin Ukrayna ordusunun Rus kruvazör gemisi Moskova'yı batırmasına yardımcı olduğu ileri sürüldü.

      Saldırının Ukrayna kuvvetlerinin Amerikalılara Odesa'nın güneyinde Karadeniz'de seyreden bir gemi hakkında soru sormasının ardından gerçekleştiği iddia edilen haberde ABD istihbaratının o gemiyi Moskova olarak tanımladığı ve konumunun doğrulanmasına yardımcı olduğu, ardından Ukraynalıların gemiyi hedef aldığı öne sürüldü.

      UKRAYNA'NIN MARSHALL PLANI'NA BENZER BİR PLANA İHTİYACI VAR

      • 06.05.2022, 01:01

      Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Polonya'da düzenlenen "Ukrayna için Uluslararası Bağış Konferansı"na video konferansla katılarak konuşma yaptı.

      Savaş devam ederken Ukraynalılara ihtiyaç duydukları her şeyin sağlanması için yeterli mali kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirten Zelenskiy, bu kaynağı hem savunma hem de sosyal alanlarda kullanacaklarını kaydetti.

      Zelenskiy, "Savaştan sonra Ukrayna'nın yeniden inşası için şimdiden iddialı bir plan hazırlıyoruz ve tarihi Marshall Planı'nın modern benzeri olacak stratejik bir uluslararası destek planına ihtiyacımız var. Güvenli yaşama geri dönüş, modernleşme ve sosyal kalkınma için para, teknoloji ve uzmanlar gerekiyor." dedi.

      RUSYA, KIRIM'A KARA BAĞLANTISI KURMAK İÇİN SALDIRILARA DEVAM EDİYOR

      • 05.05.2022, 22:18

      Ukrayna, Rusya'yı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde tam kontrol sağlamak ve bu topraklar ile yasa dışı ilhak edilen Kırım arasında karadan bir koridor oluşturmak için saldırılarını sürdürmekle suçladı.

      RUSYA, KIRIM'A KARA BAĞLANTISI KURMAK İÇİN SALDIRILARA DEVAM EDİYOR

      Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanlığından savaşın 71. gününe ilişkin yapılan açıklamada, Rus ordusunun Donetsk ve Luhansk bölgelerinde tam kontrol sağlamak ve bu topraklar ile yasa dışı ilhak edilen Kırım arasında karadan bir koridor oluşturmak için Ukrayna’nın doğu bölgesindeki saldırı operasyonlarını sürdürdüğü kaydedildi.

      Rus güçlerinin Mariupol’daki Azovstal tesislerine saldırılarını artırdığı, doğudaki Popasna, Kreminna ve Torske bölgelerinde şiddetli çatışmaların sürdüğü aktarılan açıklamada, Ukrayna ordusunun da Harkiv ve İzyum istikametinde karşı saldırıya geçtiği belirtildi.

      RUSYA'DAN MİSİLLEME

      • 05.05.2022, 16:30

      Rus jeti düşürüldü

      Rusya Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü misilleme olarak yedi Danimarkalı diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

      Danimarka, Buça’daki sivillerin öldürülmesine ve toplu mezarların bulunmasına ilişkin haberlerin ardından15 Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Danimarka'nın bu girişiminin ardından Rusya^dan misiileme gecikmedi ve 7 diplomatı sınırdışı ettiğini açıkladı. 

       MARİUPOL’DEN 300 SİVİL DAHA TAHLİYE EDİLDİ

       • 05.05.2022, 16:22

       Birleşmiş Milletler, Ukrayna'da Rus birliklerinin kuşatmasının sürdüğü Mariupol kenti ve civar bölgelerden son tahliye operasyonunda 300 sivilin daha güvenli bölgelere götürüldüğünü bildirdi.

       MARİUPOL’DEN 300 SİVİL DAHA TAHLİYE EDİLDİ

       BM Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Osnat Lubrani, yaptığı yazılı açıklamada, dün Uluslararası Kızılhaç Komitesinin (ICRC) iş birliğinde Mariupol ve yakın kentlerde mahsur kalan sivilleri tahliye etme girişiminin başarılı olduğunu belirtti.

       Bu kapsamda Mariupol başta olmak üzere Manhuş, Berdiansk, Tokmak ve Vasilivka kentlerinden dün yaklaşık 300 sivilin tahliye edilerek 230 kilometre uzaklıktaki Zaporijya bölgesine intikal ettirildiğini aktaran Lubrani, "Çoğu sivilin üzerinde kıyafet dışında bir şey yoktu. Zor zamanlarında psikolojik yardım da dahil her türlü desteği vereceğiz." ifadesini kullandı.

       İSRAİL, RUSYA’NIN İDDİALARINI CEVAPSIZ BIRAKTI

       • 05.05.2022, 08:19

       İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'daki Azov taburunda İsrailli paralı savaşçıların Rusya'ya karşı savaştığı yönündeki iddialara cevap vermeyi reddetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tarafından gündeme getirilen iddia, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat'a soruldu.

       Haitat bu konuda herhangi bir açıklama yapmayacaklarını söyledi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde İsrail'in Rus Dışişleri Bakanlığının açıklamalarını ciddiye aldığı belirtildi. Hükümetteki bakanlardan, iki ülke arasındaki kriz hakkında yorum yapmaktan kaçınmalarının talep edildiği aktarıldı.

       PUTİN HASTA MI?

       • 05.05.2022, 07:14

       Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait olduğu ve Şubat'taki bir görüşmede çekildiği iddia edilen görüntüler, dünya çapında ses getirdi. İngiliz basınının yer verdiği iddiaya göre Putin, sağlık sorunları sebebiyle görevi geçici olarak bırakmaya hazırlanıyor.

       PUTİN HASTA MI?

       İddialar, Rusya hükümeti içinden istihbarat aldığını iddia eden ve "Viktor Mihayiloviç" mahlasını kullanan bir kişi tarafından ortaya atıldı. Mihayiloviç'in iddiasına göre Putin, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı zaferinin yıl dönümü olan 9 Mayıs'ta görevden geçici olarak ayrılacak. Kimliği bilinmeyen yazar, Putin'in sağlık sorunları yaşadığını kanıtlamak için bir de görüntü paylaştı.

       Şubat'ta Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko-Putin görüşmesinde kaydedildiği ortaya atılan görüntüde, Rusya Devlet Başkanı'nın sağ elinin kontrolsüz bir biçimde titremesi dikkat çekti. Videonun orijinal olup olmadığı doğrulanmadı. Kremlin, Putin'in herhangi bir sağlık sorunu olmadığını açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin'in tiroit kanseri ameliyatı geçirdiği iddialarını reddetmişti. Peskov, Rusya Devlet Başkanı'nın sağlığının "mükemmel" olduğunu, en ciddi rahatsızlığının ise "üşütmek" olduğunu ifade etmişti.

        RUSYA SAVAŞI ÇOKTAN KAYBETTİ

        • 05.05.2022, 04:52

        Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşı konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

        Ukrayna için "zafer" tanımının Ukrayna'nın kendi seçimine bağlı olduğunu vurgulayan Psaki, "Biz en başından beri verdiğimiz savunma desteğiyle müzakere masasında Ukrayna'nın elini güçlendiriyoruz." dedi.

        Psaki, savaşın başında Rusya'nın Ukrayna'yı kısa sürede kontrol altına almayı planladığını ve bu hedefe ulaşamadığını belirterek, "Ruslar kendi açılarından savaşı çoktan kaybetti. Ukrayna'yı ele geçiremedi. Vladimir Putin, Kiev sokaklarında boy gösteremeyecek. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini deviremeyecekler. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nü (NATO) de bölemediler." şeklinde konuştu.

         UKRAYNA ASKERİ TEÇHİZATI BULGARİSTAN'DA ONARILACAK

         • 04.05.2022, 19:52

         Bulgaristan Parlamentosu, Ukrayna’ya silah gönderilmesini reddederek, sadece savaşta hasar gören askeri teçhizat ve araçların onarımının Bulgaristan’da yapılmasına onay verdi. Parlamentoya sabah saatlerinde mektup gönderen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bulgaristan’dan silah yardımı değil, sadece hasar gören Ukrayna askeri teçhizatının onarımını talep ettiğini bildirmişti.

         UKRAYNA ASKERİ TEÇHİZATI BULGARİSTAN'DA ONARILACAK

         İktidardaki 4’lü koalisyon ortaklarından Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasına karşı tutumu dolayısıyla parlamento görüşmeleri 5 saat sürdü. Ukrayna’ya silah yollanması durumunda koalisyondan çıkacaklarını bildiren, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara da karşı çıkan Sosyalistlerin itirazları nedeniyle daha önce "askeri-teknik yardım" olarak hazırlanan karar tasarısında değişiklikler yapıldı.

         Nihai kararda "Ukrayna’ya tek bir mermi yollamamasını" koşul getiren BSP’nin ısrarı sonucu kararda sadece askeri teçhizat onarımı ile destek verilmesi kararlaştırıldı. Muhalefetteki Rusya yanlısı Yeniden Doğuş Partisi de BSP’nin tutumunu destekledi. Yeniden Doğuş Partisi lideri Lideri Kostadin Kostadinov, hükümeti "hainlerden oluşan bir terör örgütü" olmakla suçlayarak taraftarlarına parlamentoyu kuşatmaları ve işgal etmeleri çağrısında bulundu.

          ALMANYA'DAKİ UKRAYNALILAR TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİ

          • 04.05.2022, 17:37

          Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan yüzden fazla Ukraynalı Türkçe olarak "Türkiye Mariupol'ü kurtar" sloganı attı.

          Büyükelçi Ahmet Başar Şen de Ukraynalılara Türk lokumu ve içecek ikramında bulundu.

          Gözyaşlarını tutamayan bazı Ukraynalı kadınlar İngilizce yapılan konuşmalardan sonra Türkiye'ye teşekkür etti.

          Büyükelçilikte çalışan memurlar Ukraynalıların yanına giderek "Savaşın ve akan kanın durması için Türkiye’nin elinden geleni yaptığını" ilettiler.

           UKRAYNA, RUSYA'NIN ELE GEÇİRDİĞİ LİMANLARI KAPATTI

           • 04.05.2022, 15:16

           Ukrayna Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen Karadeniz ve Azak denizlerindeki dört limanının resmen kapatıldığı belirtildi.

           UKRAYNA, RUSYA'NIN ELE GEÇİRDİĞİ LİMANLARI KAPATTI

           CNBC’de yer alan habere göre, Azak Denizi'ndeki Mariupol, Berdyansk ve Skadovsk limanları ile Karadeniz'deki Kherson limanlarının "kontrol yeniden sağlanana kadar" kapatıldığı kaydedildi.

           Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, yaptığı açıklamada, Rusya'nın Karadeniz'deki ticareti kontrol etmesi nedeniyle Ukrayna'nın on milyonlarca ton tahıl kaybedebileceğini ve bunun Avrupa, Asya ve Afrika'yı etkileyen bir gıda krizine yol açabileceğini söylemişti.

           AB 'AMBARGO' DEDİ, RUSYA YANIT VERDİ!

           • 04.05.2022, 14:48

           Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, yeni AB yaptırım paketiyle ilgili olarak, "Rusya'ya yönelik altıncı AB yaptırım paketini yakından takip ediyoruz ve uygun bir yanıt için hazırlanıyoruz" dedi.

           Kremlin Sözcüsü Peskov; 9 Mayıs'ta kutlayacakaları Zafer Bayramı ile ilgili iddiaları yalanladı. İddalarda; Rusya'nın Ukrayna'ya 9 Mayıs'ta  resmen savaş açacağı yönündeydi. Ayrıca Kremli'nin 500 Ukraynalı esiri bayramda yürüteceği iddiası da ortaya atılmıştı.

           Peskov konuyla iligli olarak; "Bu olmayacak. Bu spekülasyon boşuna.İnsanlar ulusal seferberlik hakkındaki bu spekülasyonlara kulak asmamalı" dedi.

            AB AMBARGOSU RUSYA'YI NASIL ETKİLER?

            • 04.05.2022, 14:04

            Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki günlerde üzerinde anlaşmaya varılacak altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını verdi. Bu ayrıntılarda göze en çok çarpan nokta ise, Rusya’dan petrol ithalatının durdurulması oldu.

            AB AMBARGOSU RUSYA'YI NASIL ETKİLER?

            Avrupa’nın Moskova’ya petrol için bir günde ödediği tutar çeyrek milyar doları buluyor. Bu satın almaların durması Moskova’yı yada Avrupa’yı nasıl etkileyecek ve ne tür etkileri olacak?

            Yükselen enerji fiyatları, Rusya’nın yurtdışına toplamda 180 milyar dolarlık ham petrol satışı yapabilmesinin önünü açıyordu. Bu rakam Rusya’yı finanse etmede önemli bir yere sahip olacaktı.

            RUSYA: KRİTİK BÖLGELERDEKİ 6 TRAFO MERKEZİNİ VURDUK

            • 04.05.2022, 12:59

            Ukrayna’da Rus ordusunun taarruzlarının devam ettiğini belirten Konaşenkov, “Havadan fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla Donbas’taki Ukrayna askeri birliklerine ABD ve Avrupa ülkelerinde üretilen silah ve mühimmat sevkiyatının yapıldığı Lviv, Podbortsı, Volonets, Timkovo ve Pyatihatka tren istasyonları bölgesindeki 6 çekiş trafo merkezi vuruldu.” dedi.

            Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerinin havadan yüksek hassasiyetli füzelerle Novoya Dmitrovka’da Toçka-U füze sistemi, Sanceyka, Krısino ve Volnoyansk’ta 3 adet S-300 hava savunma füze sistemi yönlendiricisi ve Novoaleksandrovki’de de cephanelik ile askeri teknik araç ve birliklerin toplandığı 9 alanın imha edildiğini aktardı.

            Rus hava muharebe taktik birliklerinin 40 Ukrayna askeri nesneyi bir gecede yok ettiğini ifade eden Konaşenkov, füze birliklerinin de 2 komuta merkezi, Grad çok namlulu roketatar, D-30 obüs ve birliklerin toplandığı 4 alanı yok ettiğini kaydetti.

            PAPA 1,5 AYDIR MOSKOVA’DAN YANIT BEKLİYOR

            • 04.05.2022, 12:38

            Papa Franciscus, "Şu anda Kiev’e gitmiyorum. Önce Moskova'ya gitmeliyim, önce Putin ile görüşmeliyim. Gitmem gerektiğini hissediyorum. Ben de bir rahibim, başka ne yapabilirim?" ifadelerini kullandı.

            PAPA 1,5 AYDIR MOSKOVA’DAN YANIT BEKLİYOR

            Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Ukrayna-Rusya Savaşı'nı durdurmak üzere Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek istediğini belirtti. Papa, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, "Bu kadar vahşet nasıl olur da durdurulamaz?" dedi.

            Papa, Rusya'nın Ukrayna'ya 24 Şubat'ta açtığı savaşın ilk gününde Rusya'nın Vatikan Büyükelçisine gittiğini anımsatarak, "Savaşın 20. gününde ise Kardinal Parolin ile Rusya'ya bir mesaj göndererek Moskova'ya gitmek için uygun olduğumu ilettim. Elbette ki Kremlin'in liderinin buna onay vermesi gerekiyordu. Mesajımıza halen yanıt alamadık." ifadelerini kullandı.

            RUSYA’DAN JAPONYA’YA ÜST DÜZEY YAPTIRIM

            • 04.05.2022, 12:25

            Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Japon hükümetinin, görülmemiş bir Rusya karşıtı kampanya başlattığı ve Rusya’ya karşı iftira ve doğrudan tehditler dahil "kabul edilmez söylemlere" izin verdiği belirtildi.

            Bunun Japonya’nın tanınmış şahsiyetleri, uzmanları ve medya temsilcilerince tekrarlandığına dikkatin çekildiği açıklamada, bu anlayış doğrultusunda Tokyo’nun, iyi komşuluk ilişkilerini ortadan kaldırmaya, Rus ekonomisine ve Rusya’nın uluslararası prestijine zarar vermeye yönelik adımlar attığı kaydedildi.

            Açıklamada, söz konusu gerekçelerin yanı sıra Japon hükümetinin Rus vatandaşları hakkında aldığı yaptırım kararları da dikkate alınarak, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile hükümet üyeleri ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 63 Japon vatandaşına yaptırım uygulama kararı verdiği belirtildi.

            RUS ORDUSU 24 BİN 500 ASKER KAYBETTİ

            • 04.05.2022, 10:59

            Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, işgalci Rus güçlerinin kayıplarını paylaştı. Yapılan açıklamada Rus güçlerine ait 24 bin 500 asker, 194 uçak, 155 helikopter ve 1077 tankın etkisiz hale getirildiği belirtildi.

            RUS ORDUSU 24 BİN 500 ASKER KAYBETTİ

            Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusların kayıplarını açıkladı. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

            Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı 24 Şubat’ta geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.

            İşgalci Rus güçleri, uzun menzilli silahlar yardımıyla Ukrayna'ya karşı saldırı harekatı devam ediyor.

            Rus birliklerinin personel ve ekipman kaybetmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, saldırının başlangıcından itibaren Rusya'nın 24 bin 500 asker, 1077 tank, 2 bin 610 zırhlı araç, 491 topçu sistemi, 163 ÇNRA, 81 hava savunma sistemi, 194 uçak, 155 helikopter, 303 İHA, bin 867 askeri araç, 76 yakıt tankeri, 10 gemi ve hafif sürat teknesi, 38 özel ekipman ve 87 seyir füzesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

            Açıklamada bu rakamlara devam eden çatışmaların bilgilerinin dahil edilmediği belirtildi.

            RUSYA, UKRAYNA'DA 22 TABUR GRUBU KONUŞLANDIRDI

            • 04.05.2022, 10:50

            İngiliz istihbaratı, Rusya'nın İzyum’u ele geçirmek adına kuzey hattında 22 taktik taburunu bölgeye konuşlandırdığını iddia etti.

            İngiliz askeri istihbaratı, Rusya'nın Kramatorsk ve Severodonetsk şehirlerini ele geçirmek için İzyum'u ele geçirmeyi planladığını söyledi.

            İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Ukrayna Parlamentosu'nda hitaben yaptığı konuşmada, İngiltere'nin önümüzdeki haftalarda Ukrayna'ya 300 milyon sterlin destek vereceğini doğruladı.

            Alman haber ajansına göre Johnson, Kiev'in Rusya'yı yeneceğini ve Ukrayna'nın yeniden özgür bir ülke olacağını ifade etti.

            Johnson, Ukrayna halkının üzerine füzeler ve bombaların yağmaya devam ettiğini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yasa dışı savaşı sürdürdüğünü belirtti.

            UKRAYNALI KADINLAR MAYIN TEMİZLEME EĞİTİMİNDE

            • 04.05.2022, 10:49

            Ukraynalı 6 kadın Kosova’da mayın temizleme eğitimi almaya başladı. 38 yaşındaki Yuliia Katelik eğitimi almasının nedeninin çocuklarını korumak olduğun belirtti.

            Kosovalı özel askeri şirket MAT, Ukraynalı kadınlara mayın temizleme eğitimi vermeye başladı. Ukraynalı 6 kadının aldığı eğitimlerin ilk etabı tamamladı.

            Eğitimcilerin Ukraynalı kadınlara mayınların ve diğer patlamamış olan patlayıcıların nasıl imha edileceği yönünde eğitim verdiği kaydedildi.

            Eğitimciler arasında yer alan Artur Tigani Kosova savaşında yaşananların hala taze olduğunu ifade etti.

            Tigani, “23 yıl geçmesine rağmen bizim savaş hatıralarımız hala taze. Kosova’yı temizlemeye başladığımızda yaşadığımız zorlukları hala anılarımızda. Bu tecrübeye dayanarak şirketimizi kurduk.” dedi.

            20 yaşında olan ve eğitim alan Ukraynalı Anastasiia Minchukova, “Yatağımda barış içerisinde ve endişesiz olarak uyumayı hayal ediyorum.” dedi.

            Aynı şekilde Ukraynalıların savaşın en kısa zaman da biteceğine inandıklarını ifade etti.

            38 yaşında olan Yuliia Katelik ise eğitimi almasının nedeninin çocuklarını korumak olduğun belirtti.

            UKRAYNA'NIN BU SAVAŞI KAZANMASINI İSTİYORUZ

            • 04.05.2022, 10:07

            Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki günlerde üzerinde anlaşmaya varılacak altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını verdi. Dört ayrı yaptırım türü sıraladı:

            Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki günlerde üzerinde anlaşmaya varılacak altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını verdi.

            Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırımlar teklif etti.

            "Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank'ı ve diğer iki büyük bankayı SWIFT'ten çıkarıyoruz." diyen von der Leyen, böylece Rusya'nın finansal sisteminde kritik öneme sahip bankaları hedef aldıklarını söyledi.

            Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı getireceklerine işaret eden von der Leyen, bu kurumların AB ülkelerinde, kablo, uydu, internet veya akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla herhangi bir şekilde faaliyet göstermelerine izin verilmeyeceğine vurgu yaptı.

            Von der Leyen, Kremin'in Avrupa'dan muhasebecilere ve çeşitli danışmanlara erişimini de durduracaklarını hatırlatarak söz konusu hizmetlerin Rus şirketlerine verilmesini yasaklayacaklarının altını çizdi.

            Von der Leyen, " Rus petrolüne olan bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Şimdi, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak." diye konuştu.

            Rus petrolünün alternatif tedarik yolları güvence altına alınarak ve küresel piyasalar üzerindeki etkisi en aza indirilerek düzenli ve aşamalı biçimde sonlandırılacağını anlatan von der Leyen, "Rusya'nın ham petrol tedarikini 6 ay içinde ve rafine ürün tedarikini de yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldıracağız." dedi.

            Von der Leyen, bu adımların Rus ekonomisine zarar vereceğini anlattı.

            UKRAYNA'DA 21 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

            • 04.05.2022, 09:14

            Rusya tarafından açılan ateş sonucu Donetsk'te 21 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

            Rusya'nın Donests'te yaptığı salıdırı sonucu 21 silivin hayatıını kaybettiğini bildirildi. Bu sayı Kramatorsk tren saldırılarında öldürülen 57 kişiden sonraki en yüksek rakam oldıu.

            Bölge valisine göre, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde Rus saldırılarında 21 sivil öldü ve 27 kişi yaralandı. Bir Telegram gönderisinde Vali Pavlo Kyrylenko,bunun  geçen ay Kramatorsk kasabasındaki bir tren istasyonuna düzenlenen ve 50 kişinin ölümüne neden olan saldırıdan bu yana bölgedeki en yüksek günlük ölüm oranı olduğunu söyledi.

            PUTİN'DEN GÖZDAĞI

            • 04.05.2022, 07:14

            Nükleer savaş çıkması halinde Vladimir Putin’in Rusya’yı havadan yönetmesine imkan verecek “Uçan Kremlin” lakaplı Il-80 Maxdome tipi “kıyamet günü uçağı” 12 yıl sonra Moskova semalarında görüldü.

            Rusya’dan Batılı ülkelere yeni nükleer gözdağı.

            Ukrayna’yı işgal ederek Batı’nın altın kapılarını seneler sonra kana bulayan Moskova yönetiminden uyarı niteliğinde bir hamle geldi. Nükleer savaş ve kıyamet senaryolarını son günlerde sıkça dillendirerek hasımlarına gözdağı veren Rusya, nükleer saldırı olması halinde Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkeyi yönetmeye devam etmesine imkan sağlayan Il-80 Maxdome tipi kıyamet günü uçağını 12 yıl sonra hangardan çıkardı.

            9 Mayıs’ta (Rusya’nın Nazi işgalinden kurtuluşu) düzenlenecek kurtuluş günündeki askeri geçit töreninde gövde gösterisi yapacağı ifade edilen “Uçan Kremlin” lakaplı Il-80 Maxdome’un Moskova semalarında prova amacıyla alçak irtifada uçtuğu gözlemlendi.

            Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği tarafından üretilen ve Putin’e “havadan komuta” imkanı tanıyan uçağın 12 yıl sonra havalanması, “Batı’ya gözdağı girişimi” olarak yorumlandı. “Uçan Kremlin”, “diğer ülkeler tarafından yanlış anlaşılabileceği” düşünülerek 2010’dan beri uçurulmuyordu.

            Il-80 Maxdome Demir Perde çökmeden önce, nükleer saldırı durumunda oluşabilecek radyasyon ve dalgalanmalardan etkilenmeden görevini sürdürebilecek şekilde tasarlandı. Havada yakıt ikmali yapılabilen uçan komuta merkezinin kokpit dışında penceresi bulunmuyor.

            Gövdesinin ön kısmında uydu iletişimi için büyük bir verici olan kıyamet uçağının arka tarafında ise devasa antenler bulunuyor. Motor bölümünde bulunan 2 büyük jeneratör ise, Putin ve ekibine saldırılardan etkilenmeden çalışma olanağı sunuyor. Nükleer başlık da taşıyabilen uçak, 3 bin 600 km menzile sahip.

            UKRAYNA'NIN BERLİN BÜYÜKELÇİSİ'NDEN SCHOLZ'A TEPKİ

            • 04.05.2022, 07:00

            Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Kiev'i ziyaret etmeyeceğini açıklamasına tepki gösterdi.

            Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklama yapan Melnyk, "Hakarete uğramış mağdur rolünü oynamak devlet adamlığı gibi durmuyor." ifadesini kullandı.

            "Nazi işgalinden sonraki en yok edici savaş yaşanıyor. Orası çocuk yuvası değil" diye konuşan Melnyk, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Scholz'u Kiev'de kabul etmekten yine de mutlu olacağını kaydetti.

            ALMANYA İLE UKRAYNA ARASINDA SİYASİ KRİZ

            • 04.05.2022, 06:55

            Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i Kiev’de görmek istemediğini söylemesine karşılık Alman Başbakan Scholz de Kiev'e gitmeyeceğini bildirdi.

            Almanya ile Ukrayna arasında savaş ile başlayan gerginlik devam ediyor.

            Berlin’in silah yollama kararı almasına rağmen Almanya ile Ukrayna arasındaki kriz sona ermedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’i Kiev’de görmek istemediğini söylemişti.

            Almanya Başbakanı Olaf Scholz hükümetinin Ukrayna politikaları konusunda Alman kanalı ZDF'ye konuştu. Scholz, Steinmeier’in ziyaretinin engellenmesinin kendisinin Kiev’e gitmesine engel oluşturduğunu söyledi.

            Scholz, Almanya’nın Ukrayna’ya silah gönderme ve destek konusunda yavaş davrandığı yönündeki eleştirileri reddederek, Almanya’nın sağladığı yardım sayesinde Ukrayna ordusunun Rus saldırılarına karşı uzun süre dayandığını öne sürdü.

            Zelenski’nin kararına, Steinmeier’in Federal Dışişleri Bakanlığı döneminde Rusya ve Putin ile olan yakın ilişkilerinin neden olduğu tahmin ediliyor.

            Steinmeier, Dışişleri Bakanlığı döneminde Rusya politikasının yanlış olduğunu, özellikle de Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinde ısrar etmesinin hata olduğunu itiraf ederek özür dilemişti.

            AVRUPA BİRLİĞİ, RUSYA'YA 6. YAPTIRIM PAKETİ HAZIRLIĞINDA

            • 04.05.2022, 03:09

            Avrupa Birliği, Ukrayna'yı işgal girişimi nedeniyle Rusya'ya uygulanacak 6. yaptırım paketini hazırlıyor.

            Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının" küresel güvenliği etkilediğini, Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi hazırladıklarını bildirdi.

            Sosyal medya hesabından açıklama yapan Borrell, "Daha fazla bankayı SWIFT'ten çıkarmayı, dezenformasyon oyuncularını listeye almayı ve petrol ithalatını ele almayı hedefleyen 6. yaptırım paketi üzerinde çalışıyoruz. Bu tedbirler onay için AB Konseyine sunulacak." ifadesini kullandı.

            Batı basınında çıkan haberlere göre, AB Komisyonu 6. yaptırım paketinde Rus bankaları Moskova Kredi Bankası ile Rusya Tarım Bankasının uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılmasını teklif etmeye hazırlanıyor.

            Rusya'nın en büyük bankalarından Sberbank'ın da yaptırım paketi kapsamına alınabileceği belirtiliyor. AB ve ABD, daha önce koordineli yaptırım paketlerini kabul ederek bazı Rus bankalarını SWIFT'ten çıkarmışlardı.

            AB'nin yeni yaptırım paketinin aynı zamanda Rusya'dan yapılan petrol ithalatını azaltarak yıl sonuna kadar yasaklanmasını içerebileceği ifade ediliyor.

            Ancak Rusya'dan petrol ihracatının kesilmesine az sayıdaki AB ülkeleri karşı çıkıyor. Bunların başında gelen Macaristan'ın Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşıladıklarını belirterek "Ülkenin enerji güvenliğini garanti altına almanın bizim tarafımızdan somut adımlar gerektirdiğini açıkça söylüyoruz. Bu nedenle Rusya'dan Macaristan'a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımlara oy vermiyoruz." demişti.

            RUSYA'DAN İSRAİLLİ BAKAN YAİR LAPİD'E SERT TEPKİ

            • 04.05.2022, 02:30

            Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sergey Lavrov'un özür dilemesini isteyen İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'e sert tepki verdi.

            Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in tarih karşıtı bir açıklama yaptığı belirtildi. Lapid’in “Yahudilerin Holokost sırasında kendilerini yok etmediğini, Yahudileri antisemitizmle suçlamanın Yahudilere karşı ırkçılık olduğuna” yönelik sözleri hatırlatıldı.

            Batı’nın Ukrayna’da hala neo-Nazi olup olmadığını tartıştığı kaydedilen açıklamada, buna delil olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Yahudi kökenli olmasının gösterildiğine dikkat çekildi.

            Açıklamada, “Tarih, ne yazık ki, Yahudiler ile Naziler arasındaki trajik iş birliğinin örneklerini biliyor. Almanlar, Polonya’da ve Doğu Avrupa’da Yahudi sanayicileri, gettoların ve Yahudi konseylerinin başı olarak atadı. Bunlardan bazıları kesinlikle korkunç işlerle hatırlanıyor. Varşova’daki Jakub Lejkin, Yahudileri gözetledi ve Alman işgal yönetimine bilgi verdi, bu da yurttaşlarını acı bir ölüme mahkum etti. Chaim Rumkowski, gettodaki yetişkinlerin hayatlarına karşılık Lodz Yahudilerine çocuklarını Nazilere verme teklifinde bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

            Zelenskiy’in Yahudi kökenli olmasının arkasına bilinçli bir şekilde saklanarak ülkedeki neo-Nazilerin varlığını sakladığı öne sürülen açıklamada, “Devlet Başkanı'nın Yahudi kökenli olması, ülkedeki yaygın neo-Nazizm’den korunma garantisi değildir.” ifadelerine yer verildi.

            ABD: ÇİN RUSYA'NIN YANINDA DEĞİL

            • 04.05.2022, 00:29

            ABD, Çin'in Ukrayna savaşında Rusya'nın yanında olmamasından memnun olduğunu açıkladı.

            ABD Pekin'i Ukrayna savaşında Rusya’nın yanında yer almaması konusuna uyarıda bulunmuştu. ABD’li üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada Çin’in Rusya’ya askeri yada ekonomik bir desteğinin olmadığını ifade etti. ABD’li yetkili Çin’in Rusya’nın izlediği savaş politikasına uzak kalmasını ise memnuniyet verici bir durum olduğuna vurgu yaptı.

            ABD’li yetkili Çin’in Rusya’ya ne tür bir yaklaşım sürdüreceklerini bilemediklerini ve temkinli olduklarını açıkladı.

            ABD Başkanı Joe Biden, Mayıs ayının sonlarında bir Asya gezisine hazırlanıyor. Bu geziyle birlikte Çin'in bölgede yükselişiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda ilk ulusal güvenlik stratejisini yayınlayacağı bildirildi.

            ZELENSKİ’DEN ARNAVUTLUK MECLİSİNE HİTAP

            • 03.05.2022, 17:33

            Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski, Arnavutluk Meclisine video konferans yoluyla hitap etti.

            Konuşmasında Ramazan Bayramı dolayısıyla tebriklerini ileten Zelenski, 24 Şubat'tan bu yana tüm Ukrayna toplumunun tek bir sakin ve huzurlu gün yaşamadığını dile getirdi.

            Rusya'nın her günü ölümcül bir tehlikeye çevirdiğini, Rus ordusunun köy ve şehirlerden top, uçak ve füzeleri esirgemediğini kaydeden Zelenski, sözlerini şöyle sürdürdü:

            "Siz şüphesiz ki özgürlük ve gerçeğin tarafındasınız. Ukrayna için somut adımlar, Rusya'ya karşı yaptırımların desteklenmesine yardım, halkımıza, özellikle çocuklarımıza gösterdiğiniz özen için teşekkürler. Bizim için zor zamanda Ukrayna halkına, Ukrayna çocuklarına karşı yaptığınız duruş, dünya çapında hümanizmin sembolüne dönüşen Arnavut Azize Teresa'yı hatırlamamı sağlıyor."

            Rusya'nın savaş boyunca ibadet yerlerini yıkarak ramazan ayının kutsallığını göz ardı ettiğini söyleyen Zelenski, "İnanıyorum ki, tüm Avrupalılarla bu şekilde birlikte çalışarak, günlük iyi çabalarımızla Rusya'nın gerçekleştirdiği bu savaşı durdurabileceğiz. Gelecekte Avrupa'yı böyle bir tehdidin tekrarlanmasından da koruyabileceğiz." diye konuştu.

            UKRAYNA’DAN RUS YANLISI SİYASİ PARTİLERE YASAK

            • 03.05.2022, 16:33

            Ukrayna Parlamentosu Rus yanlısı tutum sergileyen siyasi partilerin faaliyetlerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

            Ukraynalı Milletvekili Yaroslav Jelezniyak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, bugün parlamentoda yapılan oylama ile ülkede Rus yanlısı siyasi partilerin faaliyetlerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladıklarını duyurdu.

            Jelezniyak, söz konusu yasa tasarısının kabul edilmesi için 450 milletvekilinden 330’unun evet oyu kullandığını bildirdi.

            Parlamentodan yapılan açıklamada ise yasa tasarısının "iş birlikçiler özelliği taşıyan" ve "ulusal kimliği ikame etmeyi" amaçlayan siyasi partilerin yasaklanması için gerekçeler listesini genişlettiği aktarıldı.

            Açıklamada, ayrıca mahkeme kararıyla faaliyetlerine son verilen söz konusu partilerin parlamentoda feshedileceği ve mal varlıklarına el konulacağı belirtildi.