Konuyla ilgili Amerikan Axios haber sitesine açıklama yapan ABD ve İsrail'den ismi açıklanmayan 3 yetkiliye göre, Sullivan, bu hafta sonu Suudi Arabistan ve İsrail'i ziyaret etmeyi planlıyor.

İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatmasının ardından yapılması planlanan ziyaretler kapsamında Sullivan'ın, Suudi Arabistan ve İsrail'den yetkililerle bölgedeki durumu görüşmek üzere temaslarda bulunacağı kaydedildi.

Söz konusu ziyaretlere ilişkin başka detay verilmedi.

Beyaz Saray: Başkan Biden'ın Kovid-19 testi pozitif çıktı Beyaz Saray: Başkan Biden'ın Kovid-19 testi pozitif çıktı

Sullivan, 13 Mayıs'ta İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'in Refah'a yönelik kapsamlı kara saldırısına karşı olduğu yönündeki yaklaşımının altını çizmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de dün düzenlenen günlük basın brifinginde İsrail'in Refah'a yönelik kapsamlı kara saldırısına karşı olduklarını ve böyle bir saldırıyı desteklemediklerini bir kez daha dile getirmişti.

Sullivan'ın bu konuda İsrailli mevkidaşı ile görüştüğünü kaydeden Jean-Pierre, bu konudaki endişelerini gelecek günlerde yüz yüze yapacağı görüşmelerde de açıkça dile getireceğini vurgulamıştı.

Editör: Meryem Elif Polat